| Autor: redakcja1

Spotkanie ws. rynku nawozów i środków ochrony roślin

W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie samorządu rolniczego z przedstawicielami firm – producentów nawozów i środków ochrony roślin w celu omówienia obecnej sytuacji na rynku.

Spotkanie ws. rynku nawozów i środków ochrony roślin
Spotkanie wynikło z wystąpienia Zarządu KRIR do Ministerstwa Rozwoju w sprawie obniżki cen oleju napędowego oraz gazu, która nie przekłada się na tendencje na rynku nawozowym i środków ochrony roślin powodując coraz częstsze korzystanie przez rolników z nawozów importowanych, a nie zaopatrywania się u polskich producentów.
 
Podczas spotkania omówiona została prezentacja „Tendencje ma rynku cen nawozów” przygotowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB. Następnie, w czasie dyskusji, której przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pani Jadwiga Emilewicz omówiono kwestie czynników, które składają się na koszty produkcji nawozów i środków ochrony roślin, a co za tym idzie przekładają się na ich ceny. Zwrócono również uwagę na aspekt regulacji prawnych obowiązujących w tej dziedzinie w Europie, które są najbardziej restrykcyjne w porównaniu do reszty świata. Dyskutowano na temat możliwości skrócenia łańcucha dostaw, rozszerzenia przez zakłady nawozowe widełek wolumenu partii odbioru w celu powiększenia grona bezpośrednich odbiorców nawozów. Ustalono również, że w najbliższym czasie zorganizowane zostanie kolejne spotkanie z udziałem dystrybutorów.


Tagi:
źródło: