| Autor: redakcja6

Święto Kaczki w Przygodzicach - podsumowanie

W ramach współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza, dnia 2 czerwca 2013 roku w Przygodzicach, w powiecie ostrowskim, odbyła się pierwsza edycja Święta Kaczki.

Święto Kaczki w Przygodzicach - podsumowanie



Na dzień przed festiwalem obyła się konferencja poświęcona jakości oraz walorów mięsa z kaczki, podczas której prelegentami byli prof. Marek Adamski z Uniwersytetu Techiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Wiesława Nowak w-ce dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Uczestnicy spotkania mieli okazję do zapoznania się z właściwościami odżywczymi i kulinarnymi tego gatunku mięsa, o tym jak chować kaczki, by wyprodukować najwyższej jakości mięso, a także o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego w ramach odpowiednich systemów jakości.

(kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć)
 
Jak zapewniał prof. Adamski, kaczka jest łatwym w produkcji ptakiem, a do tego posiada największą zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych spośród wszystkich zwierząt gospodarskich. Poza tym, kacze mięso odznacza się znakomitymi właściwościami smakowymi.
 
Natomiast dzięki pani Wiesławie Nowak można było dowiedzieć się na temat sposobów uzyskiwania odpowiednich certyfikatów oraz poznać zasady zgłaszania potraw do listy chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanej tradycyjnej specjalności.
 
Z kolei w niedzielę 2 czerwca w Przygodzicach odbyło się pierwsze (i jak zapewniają organizatorzy, nie ostatnie) Święto Kaczki. Jego głównym celem była promocja, tak mało docenianego w dzisiejszych czasach mięsa kaczki. Kaczka, chociaż posiada wiele walorów smakowych, jest dziś bardzo rzadko spotykana na naszych stołach. Poprzez zorganizowanie tego wydarzenia organizatorzy chcieli więc podkreślić, że warto jest czasem, nie tylko od święta, wzbogacić nasz jadłospis w dania tradycyjne, staropolskie i jednocześnie wykwintne w smaku.

Jednym z głównych punktów Święta był konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z kaczki. Celem konkursu było zarówno popularyzowanie spożycia mięsa kaczki, jak i aktywizacja społeczności lokalnej. Do udziału w zabawie zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich, firmy - przedsiębiorstwa branży mięsnej, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, szkoły o profilu gastronomicznym. W sumie w zmaganiach udział wzięło 15 drużyn. Jury konkursu przy ocenie przygotowanych potraw skupiało się przede wszystkim na smaku dań. Jednakże część punktów przyznawana była także za sposób ich podania i dekoracji całego stołu. Po wnikliwej analizie Komisji udało się wyłonić zwycięzców, a przygotowanych potraw mogli też skosztować przybyli na Święto Kaczki. Jak zgodnie podkreślali członkowie Jury poziom konkursu był niezwykle wysoki i wyrównany, a smaku wielu ze skosztowanych potraw długo nie zapomną.

(kliknij, aby powiększyć)

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: