| Autor: redakcja6

VII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu z warsztatami kulinarnymi w tle

W dniach od 15 do 18 sierpnia w Poznaniu odbyła się kolejna, tym razem siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Jedną z przygotowanych przez organizatorów atrakcji były warsztaty kulinarne poprowadzone przez wybitnych szefów kuchni.
Jak co roku, również i tym razem centrum wydarzeń stanowił poznański Stary Rynek. To tutaj przez cztery dni trwania imprezy, liczne atrakcje zgromadziły rzesze mieszkańców i turystów. Oferowane przez wystawców około 120 kramów przysmaki z różnych regionów Polski i wielu krajów Europy i Świata, cieszyły się sporym zainteresowaniem.
 
Wśród tradycyjnych polskich potraw znalazły się m.in.: poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milcza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, a także tradycyjne nalewki i piróg biłgorajski. Natomiast spośród zagranicznych smakołyków najbardziej cieszyły podniebienia: bretońskie ostrygi, węgierskie wędliny, przetwory czy cudownie słodki sękacz – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina ze wszystkich chyba regionów winiarskich starego kontynentu.
 
Istotnym elementem wydarzenia były również konkursy skierowane zarówno do zawodowców jak i amatorów. Tematem tegorocznego turnieju dla Restauracji był tatar. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: „Tatar klasyczny” oraz „Wariacje na temat tatara”. Wśród laureatów znaleźli się:
 
„Tatar klasyczny”:
  • I miejsce - Restauracja Monidło – Poznań, Matejki 68 – Tatar z polędwicy wołowej z podgrzybkami
  • II miejsce - Restauracja Dąbrowskiego 42 – Poznań, Dąbrowskiego 42 – Befsztyk tatarski
  • III miejsce - Trattoria Donatello – Poznań, Tatrzańska 1/5 – Polędwica Wołowa
  • Wyróżnienie: Restauracja Toga – Plac Wolności 13 – Tatar z koniny 
„Wariacje na temat tatara”:
  • I miejsce – Restauracja Brasserie de l’Opera, Hotelu Mercure – Poznań, Roosevelta 20 – Nietradycyjny tatar jarski
  • II miejsce – Dziki dwór pod kaczką – Gniezno, Spichrzowa 1 – Tatar Kaczy na plędzu z dodatkiem
  • III miejsce – Restauracja Platinum – Poznań, Reymonta 19 – Tatar z łososia.
Z kolei w szranki o tytuł „Polskiej Nalewki Roku 2013” startowały 63 nalewki. Po długich obradach Kapituła Dobrego Smaku wyłoniła 3 odpowiadające najbardziej odpowiednim walorom smakowym i zapachowym nalewki:
  • I miejsce oraz tytuł Polska Nalewka Roku 2013 zajął Pan Wojciech Suchanek z nalewką wiśniową (wiśnie czarne górskie)
  • II miejsce przypadło Państwu Piotrowi i Małgorzacie Mazur za żurawinówkę z Lasów Janowskich.
  • III miejsce zajęła Pani Elżbieta Radzikowska za nalewkę z czarnej porzeczki.
W sobotnie południe ruszyły również warsztaty kulinarne poprowadzone przez wybitnego szefa kuchni – Sebastiana Gołębiewskiego, pod czujnym okiem przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego z dyrektorem poznańskiego oddziału - Andrzejem Bobrowskim na czele. Zainteresowanie warsztatami były tak ogromne, iż organizatorzy przeprowadzili dwa cykle spotkań: jedno w samo południe, a drugie o godzinie 16. Restaurację TOGA, w której odbywały się warsztaty odwiedzili bloogerzy kulinarni, pasjonaci, a także ludzie, którzy interesują się zagadnieniem dobrego produktu i ciekawego jego podania. Warto podkreślić, iż wszyscy przybyli czerpali dużą przyjemność z możliwości gotowania z profesjonalistą.
 
Zarówno podczas jednego jak i drugiego spotkania w roli głównej wystąpiły kurczaki z chowu zrównoważonego, czyli bez zastosowania żadnych antybiotyków.

- O Ile w ubiegłym roku przerabialiśmy świnię złotnicką i pokazywaliśmy co możemy z niej zrobić z dań wielkopolskich, tym razem kurczaki powędrowały w świat i robiliśmy dania międzynarodowe – poinformował bohater sobotniego spotkania, Sebastian Gołębiewski. Oprócz kuchni polskiej, królowały także kuchnie: francuska, tajska, chińska i meksykańska.
 
Wykorzystane do przygotowania dań kurczaki pochodziły z chowu zrównoważonego, którego celem jest chów brojlerów bez zastosowania w ich produkcji antybiotyków. Jak podkreślił dyrektor Bobrowski - niezmiernie ważne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska. Wówczas ściółka, w której przebywają zwierzęta bardzo szybko się mineralizuje, nie wydziela niepotrzebnych odorów, zwłaszcza amoniaku, siarkowodoru. Nie ma nieprzyjemnego zapachu, który jest niezdrowy dla zwierząt. Ponadto uodparnia się te zwierzęta, podnosi odporność immunologiczną. Dodatkowo, jeśli zastosujemy zioła,oprócz antybiotyków, uzyskujemy wysokiej jakości mięso, jeśli chodzi o walory smakowe, zapachowe, ale też wartość kulinarną.
 
Wysoką jakość mięsa kurcząt ze zrównoważonego chowu docenili także uczestnicy spotkania. Zauważyli oni, iż nie tylko świetnie się prezentuje, ale również smakuje i pachnie.
 
Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku nie zabrakło również szeregu innych imprez towarzyszących, w tym: konferencji tematycznych, pokazów filmowych, spotkań autorskich, premier książek oraz warsztatów dla najmłodszych. A wszystko to przy akompaniamencie bluessa, muzyki klasycznej, folklorowej i jazzowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kulis wyboru „Najlepszego Tatara w Wielkopolsce” 2013 roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!