| Autor: redakcja1

Wielkie otwarcie Targów Food & Hotel w Seulu 2012

W dniu 8 maja po raz 30-ty odbyły się Targi Food & Hotel Seul.

Wielkie otwarcie Targów Food & Hotel w Seulu 2012
Na uroczystym otwarciu targów jak i polskiego pawilonu rozumianego jako połączenie Stoisk : Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Agencji Inwestycji i Informacji zagranicznej oraz European Meat stoiska realizowanego przez UPEMI w ramach kampanii promocyjnej ,, Tradycja, jakość i europejski smak” nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz i przedsiębiorców z Polski i Korei Południowej.
 

Uroczysty przemarsz delegacji w składzie: Pana Seok – Woo Hong – Ministra Ekonomii i Wiedzy, Pana Ministra Marka Sawickiego, Pana Ambasadora Krzysztofa Majka, Pana Young – Ho, OH – Prezesa KOTRY, Pani Bożeny Czaji – Członka Zarządu PAIiIZ oraz Pana Wiesława Różańskiego – Prezesa UPEMI, w symboliczny sposób przecięła biało-czerwoną wstęgę okalającą polskie stoiska.
 
Zgromadzeni goście jak i odwiedzający targi niezwłocznie rozpoczęli degustację wyśmienitych żeberek i soczystej szynki specjalnie przygotowanych przez polskich kucharzy.
 

Ponadto przedstawiciele największych zakładów mięsnych w Polsce : Wiesław Różański UPEMI, Bogdan Noga ZM Skiba, Stanisław Mergalski Sokołów S.A., Piotr Wilkoński ZM Salus, Kamil Czub PKM DUDA S.A. , Zofia Sypuła Food Service Sp. z o.o. oraz Joanna Szczypka - Grzegorzek ,,ZM i W Łukosz " Sp. z o.o. przybliżali główne cele kampanii, walory europejskiego mięsa i jego przetworów oraz prowadzili żywne dyskusje nt. możliwości eksportowych polskich zakładów mięsnych na rynek koreański.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!