| Autor: redakcja1

Relacja z Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szpietowie

Kupowano dużo i konkretnie. Miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu szkółkarskiego ozdobnego i owocowego, bylin, cebul kwiatowych. Miody i podlaskie specjały cieszyły podniebienia smakoszy z całego województwa. Z powodzeniem zadebiutowały Targi Motoryzacyjne i Podlaski Czempionat Ogierów Kryjących. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 180 wystawców. Mimo nie sprzyjającej aury przez dwa dni Szepietowo odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających.

Relacja z Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szpietowie

Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szpietowie

Targi po raz dziewiętnasty zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in.: wystawy, pokazy, konkursy i bogatą ofertę wystawienniczą.

Kupujący byli konkretni i wymagający, szukali „perełek” ogrodniczych, których w Szepietowie z pewnością nie zabrakło. Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Chętnie kupowano byliny, zarówno te tradycyjne: prymulki, sasanki, rozchodniki, czy rojniki, jak i nowe, oryginalne odmiany tj. ciemiężyca czarna - roślina przeznaczona na stanowiska zacienione.

- Co raz większą popularnością cieszą się zioła. Kupujący szukali nowości – mówi Maria Kowieska ze szkółki „Byliny z Babcinego Ogródka” z okolic Piaseczna, wybierali curry, ziele oliwne o smaku oliwki, które idealnie pasuje do sałatek i kanapek. Pani Maria poleca również lipię cytrynową i ziele Azteków zamiast cukru, wystarczy jeden listek dodany do herbaty, trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna. Często kupowano mięty smakowe: truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe, szczególnie chwalono cytrynowe.

- Wśród materiału owocowego niezmiennie od kilku lat królują stare odmiany jabłoni tj. szara i złota reneta, kosztela, papierówka, czy malinówka - mówi Robert Morzy, szkółkarz z Siemiatycz. - Czyli wszystko to co pamiętamy z ogródków naszych babć i dziadków - dodaje wystawca. - Z pośród grusz wybierano odmianę klaps i późniejszą, idealną do przechowania - lukasówkę.

Tradycyjnie nagrodzono najlepszych wystawców. W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” nagrodę przyznano Marcinowi Dąbrowskim z pod Olsztyna. Szkółka oferuje bardzo szeroki asortyment bylin. Umiejętnie wyeksponowane nasadzenia stworzyły kompozycję kolorystyczną, przyciągającą wzrok zwiedzających. Zdobywcy "Hitu targów" to Maria i Jan Kowiescy z miejscowości Stara Iwiczna koło Piaseczna, właściciele szkółki „Byliny z Babcinego Ogródka”. Wystawcy zaoferowali szeroką ofertę ziół do domowego ogrodu. Nagrodę „Najbogatsza oferta” przyznano firmie ogrodniczej FLORIDA z Wysokiego Mazowieckiego. Wystawca Sławomir Porowski zaoferował szeroką gamę nasadzeń liściastych, iglastych, formowanych, szczepionych, o ozdobnych kwiatach i liściach.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!