| Autor: redakcja1

XIII Wielkopolskie Fora Rolnicze

Tradycyjnie w okresie przestoju w pracach polowych Wielkopolska Izba Rolnicza, wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi oraz pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizuje cykl spotkań dla rolników pod nazwą "Wielkopolskie Fora Rolnicze".

XIII Wielkopolskie Fora RolniczeSpotkania odbywać się będą w I kwartale 2020 roku w poszczególnych powiatach naszego województwa. Jest to już trzynasta edycja forów, których pomysłodawcą i głównym organizatorem jest od lat Wielkopolska Izba Rolnicza. Cały cykl forów zainaugurowany został 15 stycznia 2020 r. na Sali Wiejskiej we Wtórku (gmina Ostrów Wielkopolski).
 
Fora rolnicze to w Wielkopolsce inicjatywa bardzo dobrze znana, mająca swoją markę i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Organizowane corocznie przez samorząd rolniczy spotkania są płaszczyzną do wymiany informacji oraz okazją do dyskusji na temat aktualnych problemów wsi i rolnictwa. Stwarzają także możliwość bezpośredniego kontaktu rolników i producentów z przedstawicielami instytucji działających w obszarze rolnictwa.
 
Tematyka tegorocznego cyklu forów koncentrować się będzie wokół następujących zagadnień:
  • działania uruchamiane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,
  • działalność KOWR oraz możliwości zagospodarowania nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa,
  • omówienie zadań instytucji działających w otoczeniu rolnictwa na rok 2020,
  • problematyka chorób zakaźnych, w tym zagrożenie ze strony wirusa ASF i ptasiej grypy,
  • Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganiu dalszemu zanieczyszczeniu,
  • zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego, w tym promocja uprawy soi non GMO,
  • wsparcie działalności Kół Gospodyń Wiejskich,
  • promocja kuchni regionalnej i polskiego dziedzictwa kulinarnego,
  • usługi finansowe dla rolnictwa, w tym kredyty preferencyjne oraz produkty ubezpieczeniowe,
  • omówienie aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz bieżących spraw dotyczących funkcjonowania rolnictwa.
Do zaproponowanej tematyki mogą dochodzić kwestie lokalne, które wynikają ze specyfiki rolnictwa danego subregionu, produkcji czy też podmiotów, z którymi rolnicy współpracują.
 
Do współpracy przy organizacji forów zapraszamy instytucje, które na co dzień pracują na rzecz rolnictwa, w tym: wielkopolskie oddziały ARiMR, KOWR, KRUS, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, WIORiN, WODR w Poznaniu, Stację Chemiczno-Rolniczą, PZŁ, związki branżowe, parlamentarzystów, WUW, UMWW, gminy i powiaty z terenu Wielkopolski, lokalne grupy działania, WAZE, SSWW, KGW, OSP i inne.
 
Liczymy na to, że nasza inicjatywa, podobnie jak w latach poprzednich, przyniesie pożytek dla wielkopolskich rolników.
 
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w poszczególnych spotkaniach.
 
Harmonogram forów będzie na bieżąco aktualizowany, począwszy od 9 stycznia 2020 r., na naszej stronie internetowej pod adresem wir.org.pl.
 
Szczegółowych informacji udzielają oraz zapisy uczestników prowadzą nasze Biura Powiatowe, do których kontakty dostępne są na stronie: wir.org.pl/biurawir.


Tagi:
źródło: