| Autor: redakcja1

Tegoroczne zbiory kukurydzy w Polsce mogą przekroczyć 7 mln ton

W swoim ostatnim raporcie eksperci z Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw (MARS) podnieśli swoje wcześniejsze prognozy plonów kukurydzy w Polsce.

Tegoroczne zbiory kukurydzy w Polsce mogą przekroczyć 7 mln ton
W stosunku do sierpniowej prognozy oczekiwana wydajność kukurydzy na ziarno wzrosła aż o 4,5% do 7,15 t/ha. Oznaczać to może jeszcze lepsze plony niż w bardzo dobrym minionym roku i wzrost wydajności aż o 8,5% w porównaniu ze średnią.Jeśli przełożymy to na ostanie szacunki areału zasiewów na poziomie 992 tys. ha (+66% r/r - nowy rekord), to jest szansa na zbiory na poziomie 7,09 mln ton. Byłby to oczywiście historyczny rekord. W sierpniu KE prognozowała naszą produkcję kukurydzy na rekordowe 6,84 mln ton.

Jeśli sprawdzi się optymistyczna prognoza, to produkcja kukurydzy na ziarno w Polsce zwiększy się aż o 67,7% w stosunku do średniej 5-letniej.
 
Biuletyn MARS - Polska - podsumowanie warunków wegetacji w okresie 1 sierpnia – 10 września 2021

 
Polska - dobre warunki dla upraw letnich

Znaczne opady w sierpniu przedłużyły okres zbioru zbóż ozimych i pogorszony terminowo siew rzepaku. Umiarkowanie ciepłe i mokre warunki podwyższony poziom wilgotności gleby dla upraw letnich.

Perspektywy dla kukurydzy zostały polepszone. Okres przeglądu (1 sierpnia – 10 września) charakteryzował się niższymi niż zwykle temperaturami (około 1,2 °C poniżej średniej), a suma opadów była znacznie powyżej średniej w większości kraju (z wyjątkiem regiony północno-zachodnie, gdzie skumulowane opady były poniżej przeciętny). W wyniku głównie mokrej i umiarkowanie ciepłej pogody, rezerwy wilgotności gleby były uzupełnione. Również w regionach północno-zachodnich deficyty wilgoci zostały ostatecznie złagodzone przez opady deszczu pod koniec sierpnia.

Częste opady w sierpniu przedłużyły okres zbioru zbóż ozimych i opóźniony siew rzepaku, a także inne prace polowe. W kilku regionach nadmiernie wilgotna wierzchnia warstwa gleby i zaskorupienie gleby (po ulewnych deszczach) wpłynęły negatywnie na wschody rzepaku.
W przypadku upraw letnich warunki pogodowe podczas przeglądu były ogólnie korzystne. Po bardzo zimnym początku sezonu burak cukrowy odzyskał biomasę i oczekuje się, że całkowite plony wyniosą powyżej zeszłorocznego poziomu. Jednak oczekiwania dotyczące plonów są różne w różnych regionach, a zgłoszona zawartość cukru jest nadal poniżej przeciętny.

Zbiory zielonej kukurydzy rozpoczęły się w pierwszej dekadzie września, kiedy kukurydza na ziarno jest w fazie dojrzewania. Nasz model wskazuje ponadprzeciętną biomasę i akumulację organów magazynowych dla kukurydzy na ziarno w głównych regionach produkcyjnych, z wyjątkiem Wielkopolski i województwa zachodniopomorskiego, gdzie warunki upraw pozostają poniżej średniej ze względu na utrzymujący się deficyt opadów deszczu wczesnym latem i w dwie pierwsze dekady sierpnia.

Zbiór ziemniaków zakończył się plonem zmiennym. Wyniki powyżej średniej w środkowej i południowo-zachodniej części kraju, a poniżej średniej w północno-wschodniej i południowo- wschodniej. Niektóre negatywne wpływy na jakość ziemniaków były zgłaszane z powodu chorób grzybiczych.

Nasze prognozy (MARS) dla zbóż, a także dla ziemniaków, zostały zrewidowane w górę w porównaniu do tych sprzed miesiąca, ze względu na korzystne warunki agrometeorologiczne, podczas gdy oczekiwania dotyczące plonów buraków cukrowych pozostają powyżej zeszłorocznej wartości, ale poniżej 5-letniej średniej.


Tagi:
źródło: