| Autor: mikolaj

Ceny wieprzowiny w UE niskie, ale stabilne

Na rynku unijnym średnia cena mięsa wieprzowego od początku sierpnia kształtuje się na stabilnym, aczkolwiek niskim poziomie, ulegając jedynie nieznacznym wahaniom.

Ceny wieprzowiny w UE niskie, ale stabilne

Ceny wieprzowiny

Jak podaje KE, w sierpniu przeciętna cena w UE wyniosła 164,80 EUR/100 kg - to o 13% mniej niż w tym samym miesiącu 2013 r. W Niemczech płacono o 12% mniej niż przed rokiem. W Dani ta różnica wyniosła 10%, natomiast w Holandii oraz w Polsce 15%.

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ znaczący wpływ na niższy poziom cen mięsa wieprzowego w UE mają ograniczenia eksportowe, nałożone na unijne kraje m.in. przez Rosję, a związane z wystąpienie wirusa ASF. Sytuację skomplikowało dodatkowo rosyjskie embargo wprowadzone w sierpniu, które oprócz UE dotyczy dużych światowych producentów wieprzowiny, m.in. USA i Kanady.

Eksport wieprzowiny

Jak wynika z danych US Meat Export Fed., w 2014 roku USA znacząco zwiększyły eksport wieprzowiny do Rosji. Od stycznia do końca lipca br. na rynek rosyjski trafiło 30 tys. t amerykańskiej wieprzowiny, co oznacza wzrost o 136%. Jednak dla USA Rosja nie jest jednym z podstawowych rynków zbytu. Większe znaczenie rynek rosyjski ma dla Kanady.

Wg Statistics Canada w okresie I-VIII br. eksport kanadyjskiej wieprzowiny do Rosji w br. osiągnął wartość 330 mln CAD (głównie mięso mrożone). W wyniku zakazu eksportu mięsa do Rosji, kraje nim objęte zwiększają sprzedaż na innych rynkach. Powoduje to wzrost konkurencji, co szczególnie dotyczy rynków azjatyckich, gdzie obecni są najwięksi światowi producenci, w tym kraje UE.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!