| Autor: redakcja1

Copa-Cogeca postuluje o wsparcie dla sektora wieprzowiny

W dniu 17 lipca br. unijne związki rolnicze Copa-Cogeca przesłały pismo do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, wzywając do podjęcia pilnych działań na rynku wieprzowiny, mających na celu złagodzenie skutków rosyjskiego embarga – podaje FAMMU/FAPA.

Copa-Cogeca postuluje o wsparcie dla sektora wieprzowiny
Związkowcy domagali się pozwolenia Komisji Europejskiej na negocjacje państw członkowskich UE z Rosją w sprawie świadectw eksportowych dla wieprzowiny i produktów wieprzowych. W styczniu 2014 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywca i większości produktów wieprzowych z UE ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i krajach bałtyckich, a w sierpniu 2014 r. Kreml nałożył nowe restrykcje importowe z powodów politycznych. W czerwcu br. embargo zostało przedłużone do sierpnia 2016 r.
 
Pomimo zastosowania przez Komisję Europejską w marcu br. na okres 8 tygodni mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny w wysokości 65 tys. ton za ponad 17 mln EUR, ceny wieprzowiny na rynku unijnym sporo zmalały, co wpłynęło negatywnie na rentowność produkcji.
 
Na początku lipca br. przeciętne ceny wieprzowiny w UE były o 16,8% mniejsze niż przed rokiem. Najbardziej dotkliwa zniżka cen miała miejsce w Belgii o 24%, Holandii o 22%, Polsce o 21%, Węgrzech o 20% oraz w Hiszpanii, Chorwacji, Austrii i na Łotwie po 19%.
 
W trakcie lipcowego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, Komisja odmówiła wznowienia programu prywatnego magazynowania wieprzowiny. Wniosek o ponownie uruchomienie dopłat wystosowała Austria przy poparciu Danii, Węgier, Francji i Belgii.
 
Według Komisji, aktualne problemy unijnego sektora wieprzowiny wynikają z nadprodukcji większej o 5% w I kwartale br. i szacowanej na 2,6% w całym 2015 r., niż z utratą rynku rosyjskiego. UE zdołała jak do tej pory zrekompensować brak dostaw do Rosji, zwiększając wywóz do krajów azjatyckich. Komisarz Hogan będzie jesienią br. przebywał z wizytą w Chinach i Japonii, gdzie poprowadzi rozmowy dotyczące rozwoju unijnego eksportu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!