Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Copa-Cogeca postuluje o wsparcie dla sektora wieprzowiny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 17 lipca br. unijne związki rolnicze Copa-Cogeca przesłały pismo do unijnego komisarza...

W dniu 17 lipca br. unijne związki rolnicze Copa-Cogeca przesłały pismo do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, wzywając do podjęcia pilnych działań na rynku wieprzowiny, mających na celu złagodzenie skutków rosyjskiego embarga – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Związkowcy domagali się pozwolenia Komisji Europejskiej na negocjacje państw członkowskich UE z Rosją w sprawie świadectw eksportowych dla wieprzowiny i produktów wieprzowych. W styczniu 2014 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywca i większości produktów wieprzowych z UE ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i krajach bałtyckich, a w sierpniu 2014 r. Kreml nałożył nowe restrykcje importowe z powodów politycznych. W czerwcu br. embargo zostało przedłużone do sierpnia 2016 r.
 
Pomimo zastosowania przez Komisję Europejską w marcu br. na okres 8 tygodni mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny w wysokości 65 tys. ton za ponad 17 mln EUR, ceny wieprzowiny na rynku unijnym sporo zmalały, co wpłynęło negatywnie na rentowność produkcji.
 
Na początku lipca br. przeciętne ceny wieprzowiny w UE były o 16,8% mniejsze niż przed rokiem. Najbardziej dotkliwa zniżka cen miała miejsce w Belgii o 24%, Holandii o 22%, Polsce o 21%, Węgrzech o 20% oraz w Hiszpanii, Chorwacji, Austrii i na Łotwie po 19%.
 
W trakcie lipcowego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, Komisja odmówiła wznowienia programu prywatnego magazynowania wieprzowiny. Wniosek o ponownie uruchomienie dopłat wystosowała Austria przy poparciu Danii, Węgier, Francji i Belgii.
 
Według Komisji, aktualne problemy unijnego sektora wieprzowiny wynikają z nadprodukcji większej o 5% w I kwartale br. i szacowanej na 2,6% w całym 2015 r., niż z utratą rynku rosyjskiego. UE zdołała jak do tej pory zrekompensować brak dostaw do Rosji, zwiększając wywóz do krajów azjatyckich. Komisarz Hogan będzie jesienią br. przebywał z wizytą w Chinach i Japonii, gdzie poprowadzi rozmowy dotyczące rozwoju unijnego eksportu.

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rośnie eksport polskich pieczarek
 • Rośnie eksport polskich pieczarek

  Zbiory pieczarek w Polsce wykazują tendencje wzrostowe. Według szacunków IERiGŻ, w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 325 tys. t. W porównaniu do 2016 r. zwiększyły się o 2% (o 5 tys. t),...
 • Spadają ceny detaliczne wieprzowiny, stabilizacja w przypadku drobiu
 • Spadają ceny detaliczne wieprzowiny, stabilizacja w przypadku drobiu

  W bieżącym roku ceny detaliczne żywności nie rosną tak dynamicznie jak jeszcze kilka miesięcy temu, niemniej pozostają wyższe niż w 2017 r. Według danych GUS, w lutym artykuły spożywcze...
 • Polska ważnym dostawcą mleka do Rumunii
 • Polska ważnym dostawcą mleka do Rumunii

  W związku z tym krajowa produkcja w pełni nie zaspakaja potrzeb wewnętrznego rynku, wskaźnik samowystarczalności kształtował się na poziomie 81%. W konsekwencji konieczny jest import produktów.
 • Co z redukcją populacji dzików?
 • Co z redukcją populacji dzików?

  Minierstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi, w sprawie kwestii redukcji populacji dzików. Zasady gospodarki łowieckiej w tym właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków...
 • Krajowy skup żywca rzeźnego
 • Krajowy skup żywca rzeźnego

  Na rynku krajowym od 2013 r. notowana jest zwyżka dostaw żywca rzeźnego do skupu.




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl