| Autor: redakcja6

Eksperci z Polski przygotują program zwalczania ASF

Specjaliści z Polski oraz krajów nadbałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii utworzą wspólną grupę ekspertów, która przygotuje skoordynowany program kompleksowego zwalczania choroby afrykańskiego pomoru świń ASF – podała FAMMU/FAPA.

Eksperci z Polski przygotują program zwalczania ASF

Powstanie grupa do zwalczania ASF

Spotkanie ekspertów, które odbyło się w Wilnie, miało na celu omówienie utworzenia grupy, która będzie spotykać się raz w miesiącu. W jej skład wejdą przedstawiciele weterynarii i naukowcy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
 
Podczas zebrania podjęto decyzję o konieczności sporządzenia opisów populacji dzików oraz określeniu środków niezbędnych do zapobiegania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Zadaniem specjalistów będzie także podjęcie próby określenia możliwych dróg szerzenia się wirusa oraz śledzenie nowych metod zwalczania choroby.

Jak poinformowała FAMMU/FAPA, grupa robocza przedstawi również sposób współpracy z władzami krajów sąsiedzkich, tj. Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Ponadto zostanie przygotowany specjalny program dotyczący przekwalifikowania się małych gospodarstw, zajmujących się dotychczas hodowlą trzody chlewnej, który będzie następnie przekazany Komisji Europejskiej.

Choroba ASF w Polsce, na Litwie i Łotwie

Przypomnijmy, że jak dotąd problemy z ASF dotyczą Litwy, Polski i Łotwy, natomiast śladów choroby nie odnotowano j\na razie w Estonii. Jednak państwo to zdecydowało się uczestniczyć w pracach grupy, aby ewentualnie zapobiec przedostaniu się choroby na teren kraju ze strony Rosji i Łotwy.

Dotacje z Unii Europejskiej na zwalczanie choroby ASF

Przedstawiciele czterech państw zdecydowali się podjąć starania w kierunku współfinansowania zwalczania wirusa ze środków Unii Europejskiej. Nie podjęto decyzji o konkretnych kwotach. Ustalono natomiast rodzaje wydatków. W przypadki Polski zdecydowano, że wystąpi ona z prośbą do KE o dotacje na badania dzików na terenie całego kraju, a nie tylko w strefie z ograniczeniami.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!