Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksperci z Polski przygotują program zwalczania ASF

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Specjaliści z Polski oraz krajów nadbałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii utworzą wspólną...

Specjaliści z Polski oraz krajów nadbałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii utworzą wspólną grupę ekspertów, która przygotuje skoordynowany program kompleksowego zwalczania choroby afrykańskiego pomoru świń ASF – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Powstanie grupa do zwalczania ASF

Spotkanie ekspertów, które odbyło się w Wilnie, miało na celu omówienie utworzenia grupy, która będzie spotykać się raz w miesiącu. W jej skład wejdą przedstawiciele weterynarii i naukowcy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
 
Podczas zebrania podjęto decyzję o konieczności sporządzenia opisów populacji dzików oraz określeniu środków niezbędnych do zapobiegania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Zadaniem specjalistów będzie także podjęcie próby określenia możliwych dróg szerzenia się wirusa oraz śledzenie nowych metod zwalczania choroby.

Jak poinformowała FAMMU/FAPA, grupa robocza przedstawi również sposób współpracy z władzami krajów sąsiedzkich, tj. Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Ponadto zostanie przygotowany specjalny program dotyczący przekwalifikowania się małych gospodarstw, zajmujących się dotychczas hodowlą trzody chlewnej, który będzie następnie przekazany Komisji Europejskiej.

Choroba ASF w Polsce, na Litwie i Łotwie

Przypomnijmy, że jak dotąd problemy z ASF dotyczą Litwy, Polski i Łotwy, natomiast śladów choroby nie odnotowano j\na razie w Estonii. Jednak państwo to zdecydowało się uczestniczyć w pracach grupy, aby ewentualnie zapobiec przedostaniu się choroby na teren kraju ze strony Rosji i Łotwy.

Dotacje z Unii Europejskiej na zwalczanie choroby ASF

Przedstawiciele czterech państw zdecydowali się podjąć starania w kierunku współfinansowania zwalczania wirusa ze środków Unii Europejskiej. Nie podjęto decyzji o konkretnych kwotach. Ustalono natomiast rodzaje wydatków. W przypadki Polski zdecydowano, że wystąpi ona z prośbą do KE o dotacje na badania dzików na terenie całego kraju, a nie tylko w strefie z ograniczeniami.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl