| Autor: redakcja1

Wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń do Niemiec

Pojawiające się nadal nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie Wschodniej niepokoją niemieckie organizacje producentów trzody chlewnej – podaje FAMMU/FAPA.

Wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń do Niemiec

Wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się ASF do Niemiec

Ryzyko rozprzestrzenienia się ASF z krajów bałtyckich i Polski do Niemiec jest wysokie, a decydującym czynnikiem przeniesienia choroby są ludzie i ich niewłaściwe postępowanie. Jeśli ASF pojawi się w Niemczech, będzie to miało znacznie poważniejsze konsekwencje niż w krajach bałtyckich, z uwagi na dużą populację dzików. ASF przesuwa się stopniowo na zachód i wszystkie państwa członkowskie UE powinny zaangażować się w zwalczanie choroby. Niemieckie władze weterynaryjne apelują do rolników, weterynarzy i myśliwych o zachowanie wszelkich środków ostrożności w celu zapobieżenia pojawienia się ASF w Niemczech.

 

Ze wszystkich państw członkowskich UE, najwięcej ognisk choroby zanotowano jak do tej pory na Łotwie. Większość z nich (ok. 320) miała miejsce u dzików. W 2014 r. zgłoszono tam 170 przypadków ASF, a od początku 2015 r. już 150 zachorowań. W dniu 16 czerwca br. zanotowano na Łotwie pierwszy w tym roku przypadek ASF u świń.

Oprócz Łotwy choroba występuje także w Polsce, Litwie i w Estonii, a poza UE – w Rosji, Gruzji, Armenii, Ukrainie i Białorusi. ASF stanowi problem w Europie Wschodniej od 2007 r.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!