| Autor: redakcja6

Dziś decyzja KE ws. strefy buforowej

Dnia 14 marca 2014 roku ukazała się nowa decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń – podała FAMMU/FAPA.

Dziś decyzja KE ws. strefy buforowej
Nowo przyjęta decyzja obowiązywać będzie do dnia 30 kwietnia bieżącego roku. Termin poprzedniej upłynął w piątek, 14 marca.
 
Zgodnie z decyzją określono obszar zakażony w Polsce, który został objęty ograniczeniami. Jest to:
  • w województwie podlaskim: powiat sejneński, w powiecie augustowskim gminy Płaska, Lipsk i Sztabin; powiat sokólski; w powiecie białostockim gminy Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo i Gródek oraz powiaty hajnowski, bielski i siemiatycki,
  • w województwie mazowieckim: powiat łosicki
  • w województwie lubelskim: powiaty bialski, Biała Podlaska i włodawski.
Na wymienionym wyżej terenach zostały zastosowane środki wskazane w art. 15 i 16 dyrektywy 2002/60/WE ustanawiającej szczególne przepisy w celu zwalczania ASF. Wśród nich znalazły się takie restrykcje jak: obowiązek trzymania trzody w zamkniętych pomieszczeniach czy zakaz eksportu wieprzowiny za granicę. Mięso takie musi być też specjalnie oznakowane.
 
Ze względu na straty dla hodowców na obszarze objętym ograniczeniami, Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o ograniczenie strefy buforowej. W dniu dzisiejszym, 18 marca, Unia ma podjąć decyzje w tej sprawie.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!