| Autor: redakcja1

Nowe przepisy w imporcie trzody chlewnej z USA i Kanady

W dniu 11 lipca 2014 roku w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji nr 750/2014 z dn. 10 lipca 2014 r. w sprawie środków ochronnych związanych z epidemiczną biegunką świń odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wprowadzania świń do Unii Europejskiej – informuje FAMMU/FAPA.

Nowe przepisy w imporcie trzody chlewnej z USA i Kanady
Przyjęcie nowych przepisów było związane z pojawieniem się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń wywołanej nowo występującymi alfakoronawirusami świń, w tym wirusem epidemicznej biegunki świń i nowym deltakoronawirusem świń.
 
Epidemiczna biegunka świń (PED) wywołana nowymi wirusami może stanowić ryzyko dla statusu zdrowia zwierząt w UE. Należało więc zmienić warunki dotyczące importu żywca trzody chlewnej do UE z obszarów, na których występuje choroba wywołana tymi wirusami, czyli z USA i Kanady.
 
Tymczasowe środki ochronne dotyczące importu świń tych krajów będą obowiązywały przez pół roku, czyli do dnia 12 stycznia 2015 r. Dostawom zwierząt musi teraz towarzyszyć nowe świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w załączniku II do rozporządzenia. Określa ono m.in., że sprowadzane do UE świnie muszą być trzymane przez 40 dni przed wysyłką w gospodarstwie, w którym nie potwierdzono ani nie podejrzewano żadnego przypadku epidemicznej biegunki świń.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!