| Autor: redakcja6

Odszkodowania dla hodowców świń poddanych ubojowi w ramach Programu bioasekuracji skierowanemu przeciwko szerzeniu ASF

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż za świnie poddawane ubojowi lub zabijane z nakazów wynikających z decyzji powiatowych lekarzy weterynarii na obszarze obowiązywania Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na lata 2015 – 2018, posiadaczom tych zwierząt będzie przysługiwało odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej tych zwierząt, która określana będzie na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców.

Odszkodowania dla hodowców świń poddanych ubojowi w ramach Programu bioasekuracji skierowanemu przeciwko szerzeniu ASF

Warunki przyznania odszkodowania dla hodowców świń poddanych ubojowi z terenów objętych Programem bioasekuracji na lata 2015-2018

W przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi w rzeźni, którego mięso zostanie uznane za zdatne do spożycia, odszkodowanie będzie pomniejszane o kwotę uzyskaną ze sprzedaży świni do rzeźni.

W przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi z przeznaczeniem mięsa na użytek własny, którego mięso zostanie uznane za zdatne do spożycia, posiadacz będzie otrzymywał odszkodowanie w pełnej wysokości wartości rynkowej zwierzęcia.

W przypadku zwierzęcia zabitego z nakazów wynikających z decyzji powiatowego lekarza weterynarii, posiadacz będzie otrzymywał odszkodowanie w pełnej wysokości wartości rynkowej zwierzęcia.

Odszkodowanie opisane powyżej nie będzie przysługiwało hodowcom świń m.in. w przypadku:

  1. wprowadzenia w ciągu ostatniego roku świni do gospodarstwa na obszarze obowiązywania programu bioasekuracji bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii,
  2. nieprzestrzegania zasad prowadzenia i aktualizowania księgi rejestracji zwierząt w gospodarstwie, oznakowania świń oraz nie zgłaszania do ARiMR siedziby stada świń jeśli posiada więcej niż 1 sztukę, przemieszczeń świń, uboju świń oraz zmiany stanu liczebnego stada (w tym padnięcia) z wyjątkiem urodzeń i przywozu świń z zagranicy. 

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!