| Autor: mikolaj

P. Cugier: ASF bez wpływu na ceny trzody chlewnej w Wielkopolsce

- Po ostatnim wykryciu choroby we wschodniej części Polski, gospodarstwa tutaj, w Wielkopolsce jakby nie odczuły tego problemu. W zasadzie ceny skupu trzody chlewnej, po wystąpieniu tego sygnału, nie uległy jakiemuś obniżeniu - stwierdza Paweł Cugier Ekspert Agro Banku BGŻ w rozmowie z Gospodarz.tv. Rozmowę przeprowadziliśmy podczas wizyty w jednym z wielkopolskich gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

P. Cugier: ASF bez wpływu na ceny trzody chlewnej w Wielkopolsce

Ceny trzody chlewnej

W wywiadzie dla Gospodarz.tv Paweł Cugier, Ekspert Agro Banku BGŻ, przedstawił aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej.
 
- W obecnej sytuacji w gospodarstwie w Wielkopolsce mamy do czynienia z dosyć trudną sytuacją, która wystąpiła po okresie żniwnym. Wprawdzie ceny zbóż są niskie, co powoduje, że ta opłacalność hodowli trzody chlewnej powinna wzrosnąć. Natomiast niestety notowane są niższe ceny skupu żywca wieprzowego – wyjaśnia Paweł Cugier Ekspert Agro Banku BGŻ.
 
W związku z tym, gospodarstwa rolne, które są skoncentrowane przede wszystkim na produkcji żywca wieprzowego znajdują się w dalszym ciągu w dosyć trudnej sytuacji materialnej.

Zdaniem Pawła Cugiera, głównej przyczyny obniżenia się rentowności produkcji trzody chlewnej należy upatrywać w sporym imporcie półtusz wieprzowych z innych krajów Unii Europejskiej, a także w zamknięciu się państw z bloku wschodniego na dostawy mięsa wieprzowego z Polski.ASF a ceny trzody chlewnej w Wielkopolsce.

Co ciekawe w opinii Eksperta Agro Banku BGŻ, sytuacja na rynku trzody chlewnej w kontekście szeroko rozpowszechnionego problemu wystąpienia na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń nie ma dużego wpływu na i tak niskie ceny trzody chlewnej w województwie wielkopolskim.

- Po ostatnim wykryciu choroby we wschodniej części Polski, gospodarstwa tutaj, w Wielkopolsce jakby nie odczuły tego problemu. W zasadzie ceny skupu trzody chlewnej, po wystąpieniu tego sygnału, nie uległy jakiemuś obniżeniu. Raczej sytuacja ma związek z innymi czynnikami właśnie ze strony tej popytowo-podażowej, bo mimo że mamy bardzo niskie pogłowie trzody chlewnej to ceny skupu w dalszym ciągu spadają i ta rentowność w tej chwili jest bliska zeru – objaśnia Paweł Cugier Ekspert Agro Banku BGŻ.


 

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!