Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Program bioasekuracji. Tylko żelazna dyscyplina może doprowadzić do uwolnienia Podlasia od ASF

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kolejnym tematem wczorajszej konferencji prasowej był program bioasekuracji. Minister rolnictwa...

Kolejnym tematem wczorajszej konferencji prasowej był program bioasekuracji. Minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował do mediów i rolników o większą wyrozumiałość dla realizowanego właśnie w województwie podlaskim programu, którego celem jest zwalczenie afrykańskiego pomoru świń.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Program bioasekuracji

- Wszyscy eksperci i naukowcy podkreślają, że tylko żelazna dyscyplina w realizacji programu bioasekuracji może doprowadzić do uwolnienia tej części Polski z choroby i zablokowania jej rozprzestrzeniania na inne tereny. Ta choroba nie jest szkodliwa dla człowieka, ale może być niebezpieczna dla całej krajowej hodowli trzody chlewnej. Dlatego apeluję do rolników, aby ten program realizowali w 100% - powiedział minister Marek Sawicki.

Do 29 maja 2015 r. rezygnację z produkcji trzody chlewnej zapowiedziało 277 gospodarstw, które uznały, ze nie są w stanie sprostać programowi bioasekuracji, a które z tego tytułu otrzymają pomoc finansową.


Dla gospodarstw, które nie spełnią wymagań w zakresie bioasekuracji, właściwi powiatowi lekarze weterynarii będą wydawać decyzje administracyjne w przedmiocie uboju lub zabicia świń oraz zakazu ich utrzymywania przez okres obowiązywania programu. Posiadaczom tych zwierząt przysługuje wypłata odszkodowania z tego tytułu ze środków w budżecie państwa. Świnie z tych gospodarstw, będą w pierwszej kolejności kierowane do uboju. Obecnie udało się pozyskać do współpracy zakład, prowadzący działalność w zakresie uboju świń.

Ponadto każdy posiadacz świń, który złożył oświadczenie, iż jego gospodarstwo nie spełni wymagań w zakresie bioasekuracji oraz posiada dokumenty potwierdzające wykonanie nakazów decyzji powiatowego lekarza weterynarii, ma prawo ubiegać się o wypłatę rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w okresie obowiązywania programu.

Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła teraz kontrole gospodarstw (tych, które nie zrezygnowały z hodowli) pod kątem spełniania przez nie wymagań w zakresie bioasekuracji. Weterynarze odwiedzili do chwili obecnej 272 gospodarstw. Kontrole te będą kontynuowane i będą dotyczyć wszystkich gospodarstw na obszarze obowiązywania programu.

- Chcę jeszcze raz podkreślić, że jeżeli chcemy jeszcze przez długie lata spożywać polskiego kotleta schabowego, to apeluję, aby program bioasekuracji w województwie podlaskim był w pełni realizowany. To jest jedyna gwarancja, że ta choroba nie rozprzestrzeni się na inne tereny – podsumował minister Marek Sawicki.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl