Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja odwołuje się od werdyktu WTO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dn. 23 września br. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu Światowej Organizacji ds. Handlu...

W dn. 23 września br. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu Światowej Organizacji ds. Handlu (WTO), który dotyczył rosyjskiego zakazu importu żywca i mięsa wieprzowego z Unii.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


FAMMU/FAPA podaje, że restrykcje zostały wprowadzone w styczniu 2014 r., po pojawieniu się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w krajach bałtyckich i Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. W raporcie końcowym z dn. 19 sierpnia br. WTO opowiedziała się po stronie UE stwierdzając, że rosyjski zakaz importu jest sprzeczny z normami międzynarodowymi Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz, że łamie przepisy WTO. Tym samym Rosja została zobligowana do zniesienia restrykcji. Raport potwierdził wyniki wcześniejszego raportu z lutego br., zgodnie z którym unijne produkty wieprzowe są bezpieczne i nie ma jakichkolwiek podstaw do utrzymywania nieuzasadnionych barier w handlu przez Rosjan. Kraje członkowskie WTO są zobligowane do respektowania międzynarodowych reguł w handlu, głównie w zakresie systemu regionalizacji i wymogu przeprowadzenia oceny ryzyka w oparciu o dowody naukowe. Panel ekspertów WTO orzekł, że Moskwa nie przeprowadziła właściwej oceny ryzyka. Werdykt WTO utrzymał tylko w mocy indywidualny zakaz Rosjan wobec importu produktów wieprzowych z Łotwy.

 

Teraz WTO ma 2-3 miesiące czasu na przyjęcie lub odrzucenie rosyjskich argumentów po złożeniu odwołania. Z kolei jeśli WTO utrzyma werdykt w mocy, Rosja będzie zobowiązana do wypełnienia jego zaleceń i zniesienia restrykcji sanitarno-weterynaryjnych względem importu unijnej wieprzowiny. Inaczej UE będzie mogła nałożyć wobec Moskwy sankcje, które będą w pewnych granicach uznane przez WTO. Przed nałożeniem restrykcji, unijny wywóz wieprzowiny do Rosji stanowił prawie jedną czwartą całkowitego eksportu, natomiast średnia roczna wartość wysyłek wynosiła ok. 1,4 mld EUR.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl