| Autor: redakcja11

Rosja odwołuje się od werdyktu WTO

W dn. 23 września br. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu Światowej Organizacji ds. Handlu (WTO), który dotyczył rosyjskiego zakazu importu żywca i mięsa wieprzowego z Unii.

Rosja odwołuje się od werdyktu WTO

FAMMU/FAPA podaje, że restrykcje zostały wprowadzone w styczniu 2014 r., po pojawieniu się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w krajach bałtyckich i Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. W raporcie końcowym z dn. 19 sierpnia br. WTO opowiedziała się po stronie UE stwierdzając, że rosyjski zakaz importu jest sprzeczny z normami międzynarodowymi Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz, że łamie przepisy WTO. Tym samym Rosja została zobligowana do zniesienia restrykcji. Raport potwierdził wyniki wcześniejszego raportu z lutego br., zgodnie z którym unijne produkty wieprzowe są bezpieczne i nie ma jakichkolwiek podstaw do utrzymywania nieuzasadnionych barier w handlu przez Rosjan. Kraje członkowskie WTO są zobligowane do respektowania międzynarodowych reguł w handlu, głównie w zakresie systemu regionalizacji i wymogu przeprowadzenia oceny ryzyka w oparciu o dowody naukowe. Panel ekspertów WTO orzekł, że Moskwa nie przeprowadziła właściwej oceny ryzyka. Werdykt WTO utrzymał tylko w mocy indywidualny zakaz Rosjan wobec importu produktów wieprzowych z Łotwy.

 

Teraz WTO ma 2-3 miesiące czasu na przyjęcie lub odrzucenie rosyjskich argumentów po złożeniu odwołania. Z kolei jeśli WTO utrzyma werdykt w mocy, Rosja będzie zobowiązana do wypełnienia jego zaleceń i zniesienia restrykcji sanitarno-weterynaryjnych względem importu unijnej wieprzowiny. Inaczej UE będzie mogła nałożyć wobec Moskwy sankcje, które będą w pewnych granicach uznane przez WTO. Przed nałożeniem restrykcji, unijny wywóz wieprzowiny do Rosji stanowił prawie jedną czwartą całkowitego eksportu, natomiast średnia roczna wartość wysyłek wynosiła ok. 1,4 mld EUR.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!