Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja odwołuje się od werdyktu WTO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dn. 23 września br. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu Światowej Organizacji ds. Handlu...

W dn. 23 września br. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu Światowej Organizacji ds. Handlu (WTO), który dotyczył rosyjskiego zakazu importu żywca i mięsa wieprzowego z Unii.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


FAMMU/FAPA podaje, że restrykcje zostały wprowadzone w styczniu 2014 r., po pojawieniu się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w krajach bałtyckich i Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. W raporcie końcowym z dn. 19 sierpnia br. WTO opowiedziała się po stronie UE stwierdzając, że rosyjski zakaz importu jest sprzeczny z normami międzynarodowymi Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz, że łamie przepisy WTO. Tym samym Rosja została zobligowana do zniesienia restrykcji. Raport potwierdził wyniki wcześniejszego raportu z lutego br., zgodnie z którym unijne produkty wieprzowe są bezpieczne i nie ma jakichkolwiek podstaw do utrzymywania nieuzasadnionych barier w handlu przez Rosjan. Kraje członkowskie WTO są zobligowane do respektowania międzynarodowych reguł w handlu, głównie w zakresie systemu regionalizacji i wymogu przeprowadzenia oceny ryzyka w oparciu o dowody naukowe. Panel ekspertów WTO orzekł, że Moskwa nie przeprowadziła właściwej oceny ryzyka. Werdykt WTO utrzymał tylko w mocy indywidualny zakaz Rosjan wobec importu produktów wieprzowych z Łotwy.

 

Teraz WTO ma 2-3 miesiące czasu na przyjęcie lub odrzucenie rosyjskich argumentów po złożeniu odwołania. Z kolei jeśli WTO utrzyma werdykt w mocy, Rosja będzie zobowiązana do wypełnienia jego zaleceń i zniesienia restrykcji sanitarno-weterynaryjnych względem importu unijnej wieprzowiny. Inaczej UE będzie mogła nałożyć wobec Moskwy sankcje, które będą w pewnych granicach uznane przez WTO. Przed nałożeniem restrykcji, unijny wywóz wieprzowiny do Rosji stanowił prawie jedną czwartą całkowitego eksportu, natomiast średnia roczna wartość wysyłek wynosiła ok. 1,4 mld EUR.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%

  Jak wynika z oceny ekspertów KE, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosną o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika zwyżki będzie więc niższa niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl