Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek trzody chlewnej w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W czerwcu 2014 roku na rynku trzody nie działo się nic zaskakującego, ale sezonowy wzrost cen...

W czerwcu 2014 roku na rynku trzody nie działo się nic zaskakującego, ale sezonowy wzrost cen trzody chlewnej był niższy niż w poprzednich latach – poinformowali: Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny trzody chlewnej w Polsce


Średnia cena wyniosła około 5,30 zł/kg i była o 6% większa niż w maju, ale o 5% mniejsza niż przed rokiem. Targowiskowe ceny żyta i jęczmienia wykazywały lekką tendencję zniżkową. Natomiast w maju cena żyta była niższa niż rok wcześniej o 12%, a jęczmienia o 8%. W efekcie relacje cen trzoda:żyto i trzoda:jęczmień wyrażające rentowność chowu były nieco szersze niż w rok wcześniej.
 
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, w maju tego roku stosunek cen trzoda:żyto kształtowała się na poziomie 1:7,5, a trzoda:jęczmień 1:5,9, w odniesieniu do odpowiednio 1:6,7 i 1:5,6 rok wcześniej. W czerwcu relacje te były jeszcze szersze i wyniosły odpowiednio 1:7,9 i 1:6,2, podczas gdy przed rokiem wynosiły 1:7,4 i 1:6,1.
 
Mimo to, stosunek ten i tak był o 20-30% mniejszy od relacji granicznych, co jednak nie stanowiło przeszkody do niewielkiego zwiększenia się pogłowia trzody chlewnej. W marcu pogłowie to było o 2,3% liczniejsze niż w roku poprzednim i wyniosło 11,2 mln sztuk.

Ceny trzody chlewnej w UE
 

Ceny trzody w Polsce są pochodną cen w Unii Europejskiej oraz kursu złotego względem euro i w maju wyniosły 163,05 EUR/100 kg, a w czerwcu 168,77 EUR, a więc były zbliżone do średnich cen unijnych. Podobna była też ich zniżka w odniesieniu do roku poprzedniego.
 
Przy założeniu, że ceny w Polsce byłyby o około 3% mniejsze niż przeciętne ceny w UE-28, to przy kursie złotego względem euro wynoszącym 4,20, średnia cena trzody w Polsce w III kwartale może wynieść około 5,60 zł/kg, a w IV kwartale około 5,30 zł/kg. Ceny te byłyby zatem mniejsze od zeszłorocznych odpowiednio o 5% i 3%.
 
Należy jednak pamiętać, że wszelkie odchylenia wartości kursu od wymienionego będą powodowały odpowiedni ruch cen w Polsce w górę lub w dół w stosunku do poziomów ubiegłorocznych.
 

Ceny wieprzowiny
 

Jak zauważają eksperci, nieznaczny spadek cen skupu trzody chlewnej w Polsce spowodował istotną zniżkę cen detalicznych wieprzowiny. W maju 2014 r. ceny detaliczne mięsa wieprzowego były mniejsze niż w grudniu o 3,5%, podczas gdy ceny drobiu zwiększyły się w tym czasie o 2,3%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl