| Autor: redakcja1

Rynek trzody chlewnej w Polsce

Po sporej obniżce krajowych cen żywca wieprzowego na początku 2014 roku, związanej z pojawieniem się w Polsce wirusa ASF, od połowy marca obserwowany jest stopniowy wzrost cen – informuje Bank BGŻ.

Rynek trzody chlewnej w Polsce
Wpływ na aktualną sytuację ma prawdopodobnie relatywnie niski stan pogłowia trzody oraz sezonowe zwiększenie się popytu na mięso wieprzowe. Mimo trendu wzrostowego, przeciętna cena kilograma żywca wieprzowego na rynku krajowym w ubiegłym tygodniu (16-22.06.) wyniosła 5,35 zł i była o 5,5% mniejsza niż w analogicznym okresie 2013 r.
 
Wykrycie w Polsce wirusa ASF u dzików i wynikający z tego zakaz importu polskiego mięsa wprowadzony w krajach Unii Celnej oraz w większości krajów azjatyckich, miały wpływ na strukturę i kontyngent eksportu polskiej wieprzowiny. Jak wynika z danych MF w 2013 r. głównymi importerami wieprzowiny z Polski były: Chiny, Włochy, Białoruś, Rosja oraz Słowacja. Do tych krajów wywieziono mięso stanowiące 47% wolumenu wysyłki.
 
Dla porównania, w okresie pierwszych czterech miesięcy 2014 r., ze względu na embargo, najwięcej polskiej wieprzowiny trafiło do: Włoch - 17 tys. t - wzrost o 4%, Niemiec - 13 tys. t - zwyżka o 62% oraz Słowacji - 12 tys. t – 33% przyrost. W okresie I - IV 2014 roku na te trzy rynki łącznie trafiło niemal 42 tys. t mięsa, co stanowiło 35% wolumenu eksportu.
 
Negatywny wpływ braku możliwości eksportu do krajów pozaunijnych, które wprowadziły embargo, został po części zneutralizowany poprzez wzmożony wywóz do krajów UE. Według wstępnych informacji MF, wysyłka nieprzetworzonego mięsa wieprzowego w okresie czterech pierwszych miesięcy tego roku wyniosła prawie 120 tys. t i była o 13 tys. t mniejsza niż w analogicznym okresie 2013 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!