| Autor: redakcja1

IERiGŻ: Pogłowie trzody chlewnej może spaść do poziomu najniższego od 40 lat

Ceny skupu trzody chlewnej w roku 2015 zmalały do najniższego poziomu w ostatnich kilku latach - podaje Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego. Rynek w dalszym ciągu pozostawał bowiem pod wpływem negatywnie oddziałującego rosyjskiego embargo na przywóz wieprzowiny z Unii Europejskiej oraz narastającego zwyżkowego trendu produkcji wieprzowiny w UE. W I kwartale 2015 r. cena skupu trzody w Polsce wyniosła 4,29 zł/kg i była o 11% mniejsza niż w I kwartale 2014 r.

IERiGŻ: Pogłowie trzody chlewnej może spaść do poziomu najniższego od 40 lat

Ceny wieprzowiny

Pomimo uruchomienia przez Komisję Europejską w marcu 2014 r. programu dopłat do prywatnego magazynowania wieprzowiny, ceny te nadal były niskie. W II kwartale 2015 r. cena wyniosła 4,35 zł/kg, a w III kwartale 4,47 zł/kg. Ceny te były mniejsze niż w porównywalnych kwartałach przed rokiem odpowiednio o 15% i 13%. We wrześniu, czyli w ostatnim miesiącu III kwartału cena trzody wyniosła 4,61 zł/kg i była o 7% niższa niż rok wcześniej. Jej sezonowy wzrost, choć mocno opóźniony, stworzył nadzieję na poprawę sytuacji. W październiku, tj. w pierwszym miesiącu IV kwartału cena skupu trzody wyniosła 4,38 zł/kg i była o 5% mniejsza niż rok wcześniej.
 
Tymczasem w listopadzie, spadek cen trzody zaczął pogłębiać się z tygodnia na tydzień. Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w pierwszym tygodniu listopada średnia cena trzody wyniosła 4,16 zł/kg. W drugim tygodniu zmalała o następne 5% do 3,95 zł/kg, a w trzecim tygodniu po 3% obniżce wyniosła 3,82 zł/kg. Przy założeniu, że stopa spadku tej ceny z tygodnia na tydzień maleje, w czwartym tygodniu listopada powinna wynieść ona 3,78 zł/kg. Jeśli taka stopa obniżki utrzymałaby się też w grudniu, to cena skupu trzody w tym miesiącu nie przekroczyłaby 3,80 zł/kg. Zakładając, że takie ceny staną się rzeczywistością, można przypuszczać, że obniżka pogłowia trzody w czerwcu będzie prawdopodobnie znacznie głębsza niż dotychczas sądzono.
 
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, zmiany cen zbóż po tegorocznych żniwach są wprawdzie nieznaczne, ale newralgiczne z punktu widzenia kształtowania się rentowności i przyszłego rozwoju chowu trzody chlewnej. We wrześniu targowiskowa cena żyta wynosiła 60,96 zł/dt i była o 4% większa niż we wrześniu 2014 r. Targowiskowa cena jęczmienia osiągnęła 70,61 zł/dt i była o 4% mniejsza niż rok wcześniej. Relacja cen trzoda:żyto wyniosła wtedy 1: 7,6, a trzoda:jęczmień 1:6,5. Były one węższe niż przed rokiem odpowiednio o 10% i 3%.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!