Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek eksportu unijnej wieprzowiny (I-II 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca lutego 2014 roku Unia...

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca lutego 2014 roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich 438 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, czyli o 8,8% mniej niż w tym samym okresie 2013 roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze, bo 45% oraz mrożona wieprzowina (42%), których wysłano odpowiednio o 4% i 12% mniej niż przed rokiem.
 
Największy spadek eksportu dotyczył jednak świeżego mięsa – spadek o 26%. Obniżenie wywozu w omawianym okresie tego roku to głównie efekt zakazu importu wieprzowiny z Unii Europejskiej wprowadzony przez Rosję na początku bieżącego roku. Kraj ten zakupił blisko o 60% mniej tego gatunku mięsa niż przed rokiem.
 
W podobnym stopniu obniżył się wywóz do Ukrainy i na Białoruś. Natomiast największymi odbiorcami wieprzowiny z Unii Europejskiej w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku okazały się kraje azjatyckie – głównie Chiny, Hongkong, Japonia i Korea Południowa.
 
Największe ilości wieprzowiny trafiły na rynki krajów trzecich tradycyjnie z: Niemiec, Danii, Hiszpanii, Polski, Holandii i Francji. Wśród największych eksporterów odnotowano spadki wywozu, przy czym w największym stopniu w: Niemczech – o 22%, Polsce – o 19% i Hiszpanii – o 14%. Wywóz wzrósł natomiast z Holandii (+10%) i Włochy (+17%).
 
W analizowanym okresie spadł także import wieprzowiny z krajów trzecich na rynek unijny – o około 6 ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, tj. o 4% mniej niż przed rokiem. Jak podała FAMMU/FAPA, na podstawie danych KE, w strukturze towarowej przetworów dominowały podroby i tłuszcze, które stanowiły 71% przywozu. Najwięcej tego gatunku mięsa sprowadzono z Szwajcarii, niemniej import z tego kraju obniżył się o 4% w relacji rocznej. Wzrosły natomiast zakupy do Serbii – o 71% i Norwegii – o 28%).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl