| Autor: mikolaj

System dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny ruszy pod koniec 2015 r.

Komisja Europejska potwierdziła w tym tygodniu, że nowy system dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie prawdopodobnie uruchomiony dopiero pod koniec roku, ze względu na spodziewany wzrost sprzedaży mięsa w okresie przedświątecznym. Nie podano konkretnej daty rozpoczęcia przyznawania dopłat, może ona się jeszcze przesunąć na początek 2016 r. Ostatnie dane wskazują na wzrost cen w krajach UE będących największymi producentami wieprzowiny – np. w Holandii, Danii, Polsce, Belgii i Niemczech.

System dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny ruszy pod koniec 2015 r.

Prywatne przechowywanie wieprzowiny

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa Rady UE Komisja Europejska zadecydowała o przywróceniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Rozszerzony został zakres produktów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia o niektóre elementy o niższej wartości, które zostały najbardziej dotknięte przez rosyjskie embargo, np. świeży smalec. Główni producenci – Belgia, Francja, Dani i Holandia ubiegają się o objęcie mechanizmem również inne elementy – jak tłuszcz, podroby i nóżki wieprzowe. Zwiększono również o 20% stawkę dopłat, aby zachęcić do wprowadzania do magazynów wyższych ilości produktów niż podczas marcowej edycji. Niższe stawki będą dotyczyły świeżego smalcu, ponieważ jego składowanie jest mniej kosztowne. Komisja nie zamierza wprowadzać pułapu dla wieprzowiny, lecz chce na bieżąco monitorować sytuację i oceniać wpływ dopłat na rynek i na tej podstawie określić właściwy moment zakończenia stosowania mechanizmu.

W marcu br. Komisja wprowadziła dopłaty na osiem tygodni w związku z rosyjskim embargiem importowym, które wpłynęło na nadpodaż wieprzowiny na rynku unijnym oraz spadek cen. Z rynku wycofane zostało wówczas 64 tys. ton wieprzowiny, a koszt tej operacji wyniósł 17 mln EUR.

Najwięcej mięsa wprowadziły do magazynów Dania (24%), Hiszpania (22%), Niemcy (13%), Polska (12%) i Włochy (9%).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!