| Autor: redakcja1

UE przedłuża okres ochrony w odniesieniu do PED

W dniu 9 grudnia 2014 roku w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1306/2014 z dnia 8 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 750/2014 poprzez przedłużenie czasu stosowania środków ochronnych w stosunku do epidemicznej biegunki świń (PED) – podaje FAMMU/FAPA.

UE przedłuża okres ochrony w odniesieniu do PED

Okres ochrony w odniesieniu do PED

Rozporządzenie 750/214 zostało przyjęte w wyniku doniesień na temat pojawienia się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń, wywołanej nowymi wirusami, w tym wirusem epidemicznej biegunki świń. Rozporządzenie ustanowiło środki ochronne wobec importu do UE żywych świń pochodzących z obszarów, na których występuje choroba wywołana przez te wirusy.
 
W związku z tym, świnie importowane do UE z USA i Kanady muszą być badane na obecność wirusa PED. Środki ochronne miały zastosowanie do dnia 12 stycznia 2015 r. Od momentu przyjęcia przepisu, sytuacja epidemiologiczna w państwach trzecich dotkniętych nową chorobą jelitową świń pozostała niezmienna pod względem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów.
 
W opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wirusy epidemicznej biegunki świń mogą być przenoszone przez zakażone zwierzęta, ich odchody, pasze i przedmioty zanieczyszczone odchodami. W świetle tej opinii oraz w obliczu rozwoju sytuacji epidemiologicznej, środki ochronne zostały na mocy rozporządzenia 1306/2014 przedłużone do dn. 31 października 2015 r.Tagi:
źródło: