| Autor: redakcja6

UE wydała rozporządzenie dotyczące środków ochronnych wobec PED

Jak podała FAMMU/FAPA, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej dotyczące środków ochornnych w odniesieniu do biegunki świń wywołanej deltakoronawirusem w stosunku do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących wprowadzania do państw członkowskich suszonych rozpyłowo krwi i osocza krwi pochodzących ze świń, przeznaczonych do produkcji paszy dla świń utrzymywanych w warunkach fermowych.

UE wydała rozporządzenie dotyczące środków ochronnych wobec PED
Rozporządzenie przyjęto ze względu na konieczność ochrony zdrowia zwierząt w Unii i poważne zagrożenie, jakie stwarzają produkty z krwi świń. Przepisy mają na celu zapobieżenie przedostaniu się wirusa PED (epidemiczna biegunka świń) do UE.

Nowy szczep wirusa PED zanotowano po raz 
pierwszy w USA w maju 2013 r. Od tego czasu rozprzestrzenił się na obszarze całego kraju, a także w Kanadzie, powodując znaczne straty dla producentów trzody chlewnej ze względu na wysoką śmiertelność prosiąt.

Pod koniec kwietnia 2014 r. liczba amerykańskich gospodarstw 
dotkniętych PED wzrosła do 5790, a wirus jest już obecny w 30 stanach USA. PED zanotowano również w Meksyku i Japonii.

Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi. Zgodnie z rozporządzeniem UE,
 produktom z krwi świń, które mogą być wykorzystane jako materiał paszowy, przeznaczone do wysyłki do UE lub tranzytu przez jej terytorium, musi towarzyszyć świadectwo zdrowia zgodne z załącznikiem do rozporządzenia.

Świadectwo zdrowia określa, że produkty z krwi 
świń mogą być sprowadzane do UE z krajów trzecich lub przewożone przez jej terytorium wyłącznie po obróbce cieplnej w temperaturze 80 °C w celu inaktywacji ewentualnego wirusa oraz po sześciotygodniowym okresie przechowywania w temperaturze pokojowej w celu zwalczenia innych zanieczyszczeń.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!