| Autor: redakcja6

Ukraina wznawia import wieprzowiny z Polski

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ukrainy poinformowało o złagodzeniu zakazu importu polskiej wieprzowiny na teren Ukrainy – czytamy w 348 numerze Agro Tygodnia Banku BGŻ.

Ukraina wznawia import wieprzowiny z Polski
Decyzją władz ukraińskich umożliwiono przywóz trzody chlewnej i produktów wieprzowych z Polski do tego kraju z wyjątkiem województwa podlaskiego.
 
Przypomnijmy, iż zakaz sprowadzania polskiej wieprzowiny został wprowadzony dnia 17 lutego bieżącego roku przez Państwową Służbę Weterynaryjną i Fitosanitarną Ukrainy na skutek wykrycia w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików. Pojawienie się ASF w naszym kraju, a także na terenie Litwy i wprowadzenie embarga spowodowały, że eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski do Ukrainy w pierwszym kwartale bieżącego roku obniżył się aż o 86% wobec analogicznego okresu 2013 roku.
 
Zdaniem specjalistów Banku BGŻ, zniesienie zakazu importu przełoży się pozytywnie na sytuację producentów wieprzowiny nie tylko w kontekście możliwości dywersyfikacji eksportu, ale także w obrębie negocjacji z innymi krajami, które wprowadziły embargo, np. z państwami azjatyckimi.
 
Biorąc pod uwagę, że kilkumiesięczne ograniczenia w zakupie wieprzowiny dotyczące tylko Polski, można się spodziewać, iż pozostałe kraje, które mogły kontynuować eksport do Ukrainy, umocniły swoją pozycję na tym rynku. W związku z tym, polskie przedsiębiorstwa planujące eksport do Ukrainy muszą liczyć się z konkurencją z innych państw członkowskich, które cały czas były aktywne gospodarczo.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!