| Autor: redakcja1

Ceny żywca wieprzowego spadły o 20%

Pojawienie się ognisk ASF na terytorium Polski w lutym 2014 roku przyczyniło się do powstania trudnej sytuacji dla podmiotów zajmujących się produkcją trzody na terenie całego kraju - informuje Bank BGŻ.

Ceny żywca wieprzowego spadły o 20%
W związku z tym w ciągu ostatniego miesiąca odnotowano 18% spadek cen trzody chlewnej. W efekcie w tygodniu 24.02-02.03.2014 r. średnia cena trzody, którą płacono w monitorowanych przez MRiRW zakładach, wyniosła 4,22 zł/kg. W ujęciu rocznym oznacza to 20% zniżkę cen żywca, czyli o 1,02 zł/kg.
 
Tak spore spadki cen, do poziomu notowanego ostatnio na początku marca 2011 r., wynikają w przede wszystkim z ograniczeń w handlu, jakie pojawiły się po odkryciu ognisk ASF pośród dzików, przez co na terenie kraju został wyznaczony tzw. obszar zagrożenia ASF.
 
Objęte zostały nim w województwie podlaskim: powiat sejneński, sokólski, hajnowski, bielski, siemiatycki, gminy w powiecie augustowskim: Płaska, Lipsk, Sztabin, gminy w powiecie białostockim: Czarna Białostocka, Supraśl, Zabłudów, Michałowo, Gródek, w województwie mazowieckim: powiat łosicki, w województwie lubelskim: powiat bialski, włodawski oraz miasto Biała Podlaska. Ten region został objęty m.in. zakazem handlu na targowiskach. Istnieją także spore ograniczenia w sprzedaży trzody oraz mięsa nie poddanego specjalnej obróbce z tego obszaru z resztą państwa.

Pojawienie się ognisk ASF w Polsce spowodowało, że główni partnerzy handlowi jak Rosja, Białoruś, Chiny, Japonia i Korea Południowa wprowadziły natychmiastowe embargo na import trzody i mięsa wieprzowego z Polski. W 2013 r. na te rynki trafiło blisko 38% łącznego eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski. Zatem wstrzymanie sprzedaży na tych rynkach stanowi spory problem dla producentów trzody, mięsa i eksporterów. To właśnie te czynniki znalazły odzwierciedlenie w obserwowanym spadku cen żywca. Niemniej jednak oczekuje się, że ceny w kwietniu minimalnie się zwiększą, ale będzie to nadal relatywnie niski poziom ok. 4,4-4,7 zł/kg.

W obecnej sytuacji MRiRW zwróciło się do Komisji Europejskiej (KE) o zgodę na przyznanie rekompensat dla producentów trzody. Władze KE takową wyraziły i będą one współfinansowanie ze środków pomocowych. W efekcie połowa funduszy będzie pochodzić ze środków unijnych, a reszta będzie finansowana z budżetu państwa.
 
MRiRW poinformowało, że producenci trzody z wyznaczonej strefy będą otrzymywali rekompensaty na podstawie faktur za sprzedane tuczniki w okresie od 18 lutego 2014 roku. KE i MRiRW uważnie śledzą rozwój sytuacji na rynku trzody i wieprzowiny, w przypadku zaistnienia nowych okoliczności mogą rozszerzyć zastosowanie instrumentów pomocowych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!