| Autor: redakcja11

WTO popiera UE w sporze z Rosją o zakaz importu wieprzowiny

Światowa Organizacja ds. Handlu (WTO) opowiedziała się po stronie UE w sporze z Rosją, który dotyczy zakazu importu żywca i mięsa wieprzowego z UE.

WTO popiera UE w sporze z Rosją o zakaz importu wieprzowiny

Jak przypomina FAMMU/FAPA, restrykcje zostały wprowadzone w styczniu 2014 r., po pojawieniu się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w krajach bałtyckich i Polsce, niedaleko granicy z Białorusią. W raporcie końcowym z dn. 19 sierpnia br. WTO uważa, że rosyjski zakaz importu jest sprzeczny z międzynarodowymi zasadami handlu i nakłania Rosję do zniesienia restrykcji.

 

Raport potwierdza wyniki wcześniejszego raportu z lutego br., zgodnie z którym unijne produkty wieprzowe są bezpieczne i nie ma podstaw do utrzymywania nieuzasadnionych barier w handlu przez Rosjan. Kraje członkowskie WTO są zobowiązane do respektowania międzynarodowych reguł w handlu, głównie w zakresie systemu regionalizacji i wymogu przeprowadzenia oceny ryzyka w oparciu o dowody naukowe.

 

Eksperci WTO orzekłli, że Moskwa nie przeprowadziła właściwej oceny ryzyka. Jednak raport WTO utrzymuje w mocy indywidualny zakaz Rosjan względem importu produktów wieprzowych z Łotwy. Panel WTO oświadczył, że UE nie dostarczyła Rosji niezbędnych dowodów wskazujących, że na Łotwie są obszary wolne od ASF. Jeśli w ciągu 60 dni Rosja nie złoży odwołania od raportu WTO, będzie zobowiązana do wypełnienia jego zaleceń i dostosowania się do reguł WTO, tym samym znosząc restrykcje sanitarno-weterynaryjne wobec importu unijnej wieprzowiny. Natomiast jeśli Rosja złoży odwołanie, panel WTO przygotuje w ciągu 90 dni kolejny raport. Tagi:
źródło: