| Autor: redakcja1

Rośnie pogłowie trzody chlewnej w Danii

Duński urząd statystyczny poinformował, że na dzień 1 stycznia 2015 r. pogłowie trzody chlewnej w tym kraju wyniosło 12,7 mln szt. i było o 2% większe niż rok wcześniej – podaje FAMMU/FAPA.

Rośnie pogłowie trzody chlewnej w Danii

Pogłowie trzody chlewnej w Danii

W październiku 2014 r. liczebność stada świń była najwyższa od 2010 r., jednak pod koniec minionego roku miał miejsce nieznaczny sezonowy spadek. Populacja świń zarodowych wzrosła w styczniu 2015 roku o 1% do 1 mln szt., w tym loch prośnych o 2%, co oznacza, że w następnym kwartale można oczekiwać większej liczby prosiąt.

 

Pogłowie loszek było jednak o 10% mniejsze w obrębie roku, co może sugerować ostrożność producentów co do dalszej ekspansji stada z uwagi na niskie ceny i słabą rentowność produkcji w ostatnich miesiącach. Liczba prosiąt była zbliżona do ubiegłorocznej i wynosiła 2,6 mln szt., za to populacja warchlaków o wadze do 50 kg zwiększyła się o 7% do 5,7 mln szt.

 

Wysyłka warchlaków jest w dalszym ciągu opłacalna, pomimo stałej presji na ceny tuczników pośród czołowych importerów tej grupy zwierząt. Sugeruje to kontynuację tendencji zniżkowej liczby ubojów świń w Danii w 2015 r., pomimo dalszego wzrostu produkcji prosiąt. Liczebność duńskich tuczników o wadze powyżej 50 kg na dzień 1 stycznia 2015 roku wyniosła 3,2 mln szt. i była o 1% niższa niż przed rokiem.Tagi:
źródło: