| Autor: redakcja1

KRIR wystąpiła do Premiera ws. ASF

W związku z sytuacją jaka wystąpiła po ujawnieniu ASF na terenie Białorusi oraz wyznaczeniu strefy buforowej na wschodzie Polski przez Ministra Rolnictwa i zatwierdzeniu jej przez KE, Zarząd KRIR w dniu 12 marca 2014 r. wystąpił w tej sprawie do Premiera RP.

KRIR wystąpiła do Premiera ws. ASF
Zarząd zwrócił m.in uwagę, że od tamtej pory minął prawie miesiąc. W tym okresie wydano szereg zaleceń oraz ograniczeń, które spowodowały brak możliwości sprzedaży utuczonych zdrowych świń przez rolników, zarówno do zakładów przetwórczych jak i poza wyznaczoną strefę. Brak tej możliwości spowodował bardzo trudną sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw, które nie mogły uzyskać przychodów a muszą ponosić koszty związane z dalszym utrzymywaniem tych zwierząt w swoich gospodarstwach oraz realizowaniem wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem (opłaty, kredyty i itp.).

Na szeregu spotkań z rolnikami resort rolnictwa obiecywał producentom skuteczne sposoby rozwiązania tej sytuacji. Zapewniał, że zakłady skupią te sztuki i zrekompensuje się rolnikom poniesione straty. Obiecywany skup miał ruszyć od 3 marca br. tymczasem do dnia dzisiejszego nie ruszył i nie ma żadnych optymistycznych informacji co do zmiany tej sytuacji. Dzisiejsza informacja przedstawiona przez kierownictwo resortu rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi tylko potwierdziła istniejący stan. Zarząd KRIR uważa, że zaistniała sytuacja jest wynikiem błędnych decyzji Głównego Lekarza Weterynarii oraz złego nadzoru resortu rolnictwa.

W związku z zaistniałą sytuacji Zarzad KRIR wniósł do Premiera o natychmiastowe podjecie działań w celu rozwiązania zaistniałego problemu i wypłaty rekompensat dla poszkodowanych rolników. Wnioskujemy również, aby osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację zostały odwołane z pełnionych przez nich funkcji. Jeśli ta sprawa nie zostanie natychmiast rozwiązana spowoduje to negatywne skutki dla pozostałych producentów trzody chlewnej (również poza strefą buforową), a za ewentualne rozszerzenie epidemii ASF będzie odpowiedzialny tylko i wyłącznie Rząd RP.

W związku z tak dramatyczną sytuacją, w opinii Zarządu KRIR mogą wystąpić niekontrolowane protesty zdeterminowanych rolników, które zakłócą funkcjonowanie państwa.

Zarząd KRIR wyraził jednocześnie gotowość do spotkania z Premierem i przedstawienia szczegółowo zaistniałej sytuacji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!