Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KRIR wystąpiła do Premiera ws. ASF

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W związku z sytuacją jaka wystąpiła po ujawnieniu ASF na terenie Białorusi oraz wyznaczeniu...

W związku z sytuacją jaka wystąpiła po ujawnieniu ASF na terenie Białorusi oraz wyznaczeniu strefy buforowej na wschodzie Polski przez Ministra Rolnictwa i zatwierdzeniu jej przez KE, Zarząd KRIR w dniu 12 marca 2014 r. wystąpił w tej sprawie do Premiera RP.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zarząd zwrócił m.in uwagę, że od tamtej pory minął prawie miesiąc. W tym okresie wydano szereg zaleceń oraz ograniczeń, które spowodowały brak możliwości sprzedaży utuczonych zdrowych świń przez rolników, zarówno do zakładów przetwórczych jak i poza wyznaczoną strefę. Brak tej możliwości spowodował bardzo trudną sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw, które nie mogły uzyskać przychodów a muszą ponosić koszty związane z dalszym utrzymywaniem tych zwierząt w swoich gospodarstwach oraz realizowaniem wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem (opłaty, kredyty i itp.).

Na szeregu spotkań z rolnikami resort rolnictwa obiecywał producentom skuteczne sposoby rozwiązania tej sytuacji. Zapewniał, że zakłady skupią te sztuki i zrekompensuje się rolnikom poniesione straty. Obiecywany skup miał ruszyć od 3 marca br. tymczasem do dnia dzisiejszego nie ruszył i nie ma żadnych optymistycznych informacji co do zmiany tej sytuacji. Dzisiejsza informacja przedstawiona przez kierownictwo resortu rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi tylko potwierdziła istniejący stan. Zarząd KRIR uważa, że zaistniała sytuacja jest wynikiem błędnych decyzji Głównego Lekarza Weterynarii oraz złego nadzoru resortu rolnictwa.

W związku z zaistniałą sytuacji Zarzad KRIR wniósł do Premiera o natychmiastowe podjecie działań w celu rozwiązania zaistniałego problemu i wypłaty rekompensat dla poszkodowanych rolników. Wnioskujemy również, aby osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację zostały odwołane z pełnionych przez nich funkcji. Jeśli ta sprawa nie zostanie natychmiast rozwiązana spowoduje to negatywne skutki dla pozostałych producentów trzody chlewnej (również poza strefą buforową), a za ewentualne rozszerzenie epidemii ASF będzie odpowiedzialny tylko i wyłącznie Rząd RP.

W związku z tak dramatyczną sytuacją, w opinii Zarządu KRIR mogą wystąpić niekontrolowane protesty zdeterminowanych rolników, które zakłócą funkcjonowanie państwa.

Zarząd KRIR wyraził jednocześnie gotowość do spotkania z Premierem i przedstawienia szczegółowo zaistniałej sytuacji.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl