Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zwyżka eksportu wieprzowiny z UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W pierwszych ośmiu miesiącach br. Unia wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,6 mln...

W pierwszych ośmiu miesiącach br. Unia wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,6 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu czyli więcej o 33% niż w tym samym okresie 2015 r.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport wieprzowiny

Wartość wywozu była również o jedną trzecią wyższa i wyniosła ok. 5 mln EUR. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (52%) oraz podroby i słonina (41%), których wysłano odpowiednio o 55% i 23% więcej niż rok wcześniej. Spadek wywozu dotyczył natomiast świeżego mięsa (-16%), kiełbas i przetworów (-8%) oraz żywca wieprzowego (-55%).

 

W omawianym okresie br. największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były nadal Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały znaczące wzrosty wywozu. Pozwoliło to na złagodzenie presji podażowej na unijnym rynku wieprzowiny i wzrost cen, zapoczątkowany wiosną. W drugiej połowie roku prognozowany jest nawet spadek produkcji wieprzowiny w UE, co przy utrzymaniu się wysokiego tempa wzrostu wywozu może przyczynić się do poprawy nastrojów wśród producentów.

 

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w okresie od stycznia do sierpnia tego roku były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Prawie wszystkie, oprócz Korei Płd., zanotowały znaczne wzrosty zakupów unijnej wieprzowiny. Chiny zakupiły rekordową ilość, prawie dwukrotnie więcej unijnych produktów wieprzowych niż w pierwszych ośmiu miesiącach ubiegłego roku (ok. 1,3 mln ton), w tym ponad dwuipółkrotnie więcej mrożonego mięsa i o połowę więcej tłuszczy i podrobów. Znaczny wzrost wywozu do Chin jest spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnością unijnego mięsa. Poziom wywozu nieco obniżył się w sierpniu br. i był najniższy od lutego, lecz nadal o dwie trzecie wyższy niż przed rokiem. Analitycy przewidują utrzymanie się wysokiego importu wieprzowiny do Chin co najmniej do końca tego roku.

 

Analitycy FAMMU/FAPA podają, że w analizowanym czasie państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 21 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 7% mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (67% udziału). Najważniejszym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju wzrósł w skali roku o 6% do 14 tys. ton. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny eksport zbóż maleje
 • Unijny eksport zbóż maleje

  W tygodniu 7-13.02.2018 wyeksportowano poza UE tylko 81,9 tys. ton pszenicy miękkiej, 9,9 tys. ton mąki pszennej w ekwiwalencie ziarna, 27,9 tys. ton pszenicy durum, 116,8 tys. ton jęczmienia, 40,2...
 • Ceny jabłek w UE znacznie wyższe niż przed rokiem
 • Ceny jabłek w UE znacznie wyższe niż przed rokiem

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w Unii Europejskiej od początku sezonu 2017/2018 utrzymują się wysokie ceny jabłek.
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski

  Z szacunków Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że kontyngent eksportu mięsa i podrobów drobiowych łącznie w 2017 r. wzrósł o 10%, jednak w przypadku mięsa indyczego, które jest częścią...
 • play IV Kongres Rolnictwa RP
 • IV Kongres Rolnictwa RP

  Podczas IV Kongresu Rolnictwa RP w głównej mierze skupiono się na Afrykańskim Pomorze Świń (ASF), gospodarce łowieckiej, zagrażających czynnikach i problemach z jakimi boryka się branża...
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl