| Autor: redakcja1

Chmiel - przyprawa i zioło

Chmiel - roślina kojarzona głównie z charakterystycznym smakiem piwa i goryczką. Szyszki chmielowe to także ciekawa przyprawa stosowana w kuchni. Nie należy przesadzać z ilością chmielu, bo potrawa będzie gorzka. Mało też się mówi o właściwościach leczniczych chmielu.

Chmiel - przyprawa i zioło
Chmiel (Humulus Lupulus) jest rośliną klimatu umiarkowanego występującego w Europie, Azji i Ameryce Północnej z rodziny konopiowatych. Obecnie Chmiel jest głównie uprawiany na plantacjach. Jednakże można go także spotkać jako roślinę dziko rosnąca, oplatająca drzewa w wilgotnych lasach przydrożach czy zaroślach. Wygląda to dość spektakularnie i nieco tajemniczo. Można te dziko rosnące szyszki chmielu zebrać i wykorzystać jako zioło i przyprawę. Można również kupić w sklepach i stoiskach z przyprawami prasowane szyszki chmielu, ale rzadko spotykane lub w zielarni suszone.
 
Chmiel zaczął być wykorzystywany już w starożytnym Rzymie jako przyprawa nadająca piwu charakterystyczny gorzkawy smak. Bowiem początkowo piwo było ważone bez udziału chmielu tylko ze słodu. Starożytni Rzymie jadali także młode pędy chmielu jako sałatę. Chmiel także wykorzystywali Indianie dodając co ciasta.
 
Szyszki chmielowe zawierają olejek eteryczny ok. 1-3%), garbniki – około 4-5%, żywicę – około 10%; α-kwasy – humulon, kohumulon, adhumulon, prehumulon, posthumulon; β-kwasy – lupulon, kolupulon, adlupulon, prelupulon, postlupulon oraz ich pochodne, alkohol terpenowy i jego estry, chinony, asparaginę, cholinę, triterpen – hopanon, chalkony i flawonoidy.
 
Ziele to wykazuje działanie, uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, rozkurczowe,, pobudza wydzielanie soków trawiennych, wzmaga wydzielanie żółci, zapobiega bezsoczności żołądka, przyspiesza trawienie i poprawia wchłanianie pokarmów, działa ochronnie na gruczoł krokowy u mężczyzn (łagodzi też objawy związane z przerostem prostaty), poprawia kontrolę nerwową nad zwieraczami (mimowolne moczenie się, przedwczesny wytrysk nasienia, zaburzenia oddawania moczu), działa moczopędnie i odtruwająco, zmniejsza agresję i skłonność do walki (praktykowane podawanie u zwierząt), przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo. Wywiera również wpływ na estrogenny i antyandrogenny, obniża poziom progesteronu.
 
Działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe
 
W badaniach wykazano silne właściwości hamujące w stosunku do bakterii powodujących trądzik (Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i Kocuria rhizophila), porównywalne do najczęściej stosowanych antybiotyków, jak erytromycyna czy klindamycyna. W innych badaniach uzyskano potwierdeznie, że ksantohumol jest związkiem o szerokim spektrum działania przeciwko bakteriom Gram-dodatnim (Streptococcus mutans i Staphylococcus aureus), grzybom (Trichophyton spp.) i wirusom (wirus zakaźnej biegunki bydła BVDV, wirus opryszczki pospolitej typ 1 i 2, cytomegalowirus, HIV-1). Wykazano również silne hamowanie replikacji zarodźca malarii, wywołującego malarię u ludzi. Kąpiel w naparze z szyszek chmielu działa on kojąco, regenerująco i przeciwzapalnie na podrażnioną skórę. Warto zastosować kompres z chmielu na bóle reumatyczne oraz wcierki i płukanki na problemy z wypadaniem włosów.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: