Tytoń i chmiel

 • 2018-01-16

  Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych

  Polska produkuje 175 mld sztuk papierosów i 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co daje jej drugie miejsce w Europie. Szybki rozwój sektora powoduje, że już w 2018 roku może wyprzedzić Niemcy i awansować na pozycję lidera. Jedną z barier może być jednak szara strefa, która oceniana jest na 17 proc. rynku. Przez nią do budżetu trafia 5 mld zł mniej z różnego rodzaju...

 • 2017-11-28

  Grupa BNP Paribas wprowadza nowe zasady finansowania biznesu tytoniowego

  Grupa BNP Paribas zaprzestaje działalności finansowej i inwestycyjnej w odniesieniu do producentów wyrobów tytoniowych, jak również producentów, dystrybutorów i detalistów, których głównym źródłem przychodu jest tytoń.

 • 2017-11-12

  Słów kilka o rynku tytoniu

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami rynku tytoniu. W rozmowach udział wzięli przedstawiciele plantatorów tytoniu, podmiotów skupujących surowiec tytoniowy, producentów wyrobów tytoniowych oraz administracji.

 • 2017-10-12

  Rynek tytoniu

  Polska ma wieloletnie tradycje w uprawie tytoniu i należy do grupy pięciu największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej, którzy dostarczają 85% produkcji całej Unii Europejskiej.

 • 2017-09-22

  Tytoń – decyzja Rady Ministrów

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych.

 • 2017-09-19

  Ponad jedna czwarta konsumentów we Francji i Niemczech uważa, że piwo o niskiej zawartości alkoholu/bezalkoholowe smakuje równie dobrze jak piwo

  Za sprawą rozpoczynającego się w połowie września (16 września 2017 r.) Oktoberfest wkrótce uwagę całej Europy przyciągnie niemieckie piwo. Ale wraz ze zmianą zainteresowań i priorytetów konsumentów, w tym roku kufle prawdopodobnie będą napełniane lżejszymi wariantami chmielowego trunku.

 • 2017-06-01

  Notowania zbóż i oleistych. Notowania rzepaku spadły do poziomu najniższego od sierpnia ubiegłego roku (31.05.2017)

  Amerykańskie kontrakty na zboża zyskiwały w środę na wartości, po tym jak USDA pokazał w swoim raporcie Crop Progress gorszy od oczekiwań stan upraw kukurydzy i pszenicy.

 • 2016-10-12

  Liczba palaczy spada

  Mimo że w zeszłym roku spożycie papierosów z banderolą wzrosło o 11,5%, to jednak w długiej perspektywie widać znaczący spadek konsumpcji wyrobów tytoniowych, a liczba palaczy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza spadła niemal o połowę. W ocenie analityka Magdaleny Bodył z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, po części jest to efekt wzrostu akcyzy...

 • 2016-06-30

  Polscy naukowcy zbadają wpływ nowatorskich wyrobów tytoniowych na zdrowie

  Instytut Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk rozpoczął badania wpływu nowatorskich produktów tytoniowych koncernu Philip Morris na komórki ludzkiego organizmu. Naukowcy sprawdzą, czy takie wyroby rzeczywiście można nazwać produktem zmniejszonego ryzyka. W nowatorskich produktach tytoniowych tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, przez co zmniejsza się poziom substancji...

 • 2016-01-27

  Opóźnienia w ustawie tytoniowej mogą spowodować braki w zaopatrzeniu i wzrost szarej strefy

  Projekt nowej ustawy regulującej obrót wyrobami tytoniowymi jest już sporo opóźniony i producenci mogą mieć kłopoty z dostosowaniem się do wymagań dyrektywy unijnej w terminie, a więc do 20 maja 2016 roku. Brakuje m.in. wytycznych odnośnie dostosowania linii produkcyjnych. Według Polskiej Izby Handlu wkrótce po tym terminie mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu. Razem z coraz...

 • 2015-02-19

  Plantatorzy tytoniu w MRiRW

  W dniu 18 lutego 2015 r. w ministerstwie rolnictwa doszło do spotkania plantatorów tytoniu z ministrem Markiem Sawickim.

 • 2014-07-02

  Producenci i przetwórcy chmielu w MRiRW

  Pierwsze dnia lipca 2014 r. minister Marek Sawicki spotkał się, w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami producentów chmielu oraz jego przetwórcami.