| Autor: kkj6

Czy rośliny zrewolucjonizują wszystkie światowe lotniska i poprawią ich bezpieczeństwo?

Naukowcy z Kolorado dokonali niesłychanego odkrycia. Okazuje się, że badacze są w stanie przy pomocy roślin wykryć materiały wybuchowe.

Czy rośliny zrewolucjonizują wszystkie światowe lotniska i poprawią ich bezpieczeństwo?


Takie odkrycie mogłoby zmienić zasady bezpieczeństwa na lotniskach całego świata. Do tego celu wykorzystano tytoń oraz rzodkiewnika. Jeżeli więc białko receptorowe zostanie w odpowiedni sposób przekształcone to rośliny będą reagowały na określone substancje np. trotyl.


Niestety ten proces jest dosyć czasochłonny i zanim roślina zmieni kolor to minie kilka godzin. No cóż, uzbrojony w środki wybuchowe człowiek w tym czasie zdążyłby się spokojnie oddalić.


Niemniej jednak metoda ta już dziś została uznana za bardziej skuteczną niż użycie psów do wykrycia podejrzanych substancji.


Badacze podkreślają, że roślina zmodyfikowana jak np. tytoń już dziś może mieć praktyczne zastosowanie w naszym życiu. Mógłby to być bardzo tani i dobry wykrywacz zanieczyszczeń w powietrzu. Poza tym, może on wskazać dokładnie o jaką szkodliwą substancję się rozchodzi.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!