Plantatorzy tytoniu pozostaną bez dopłat?

Kolejny raz ma zostać złożony do Komisji Europejskiej wniosek dopłat dla plantatorów tytoniu.

Plantatorzy tytoniu pozostaną bez dopłat?

 

Jeśli ów wniosek zostanie zaakceptowany to plantatorzy dodatkowo otrzymają po 7 tysięcy na hektar. Niemniej jednak data złożenia wniosku nie jest jeszcze znana. Z kolei Związek Plantatorów Tytoniu przypomina, że to już trzecia próba otrzymania wsparcia finansowego dla polskich plantatorów.

 

Niestety na 2010 oraz 2011 rok środki finansowe na ten cel nie zostały nam przez Unię Europejską przyznane. W roku bieżącym dopłaty wyniosły blisko 200 milionów złotych, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej.

 

Co jest niezwykle ciekawe, otóż według plantatorów wysokość dotacji jest i tak dużo niższa niż w innych krajach członkowskich Wspólnoty.
 

No cóż, w Polsce są tereny, na których nic poza tytoniem nie da się uprawiać. Na domiar tego sam surowiec jest jednym z najlepszych w całej Europie. Poza tym tytoń nie jest tylko używany do produkowania papierosów, ale także używa się go w przemyśle farmaceutycznym oraz jest niezastąpiony w zwalczaniu warozy, czyli choroby pszczół.

 

Tytoń w Polsce jest uprawiany na obszarze 16 tysięcy przez 14 tysięcy producentów. W stosunku rocznym nasz kraj produkuje 40 tysięcy ton tej rośliny.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!