| Autor: redakcja1

Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych

Polska produkuje 175 mld sztuk papierosów i 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co daje jej drugie miejsce w Europie. Szybki rozwój sektora powoduje, że już w 2018 roku może wyprzedzić Niemcy i awansować na pozycję lidera. Jedną z barier może być jednak szara strefa, która oceniana jest na 17 proc. rynku. Przez nią do budżetu trafia 5 mld zł mniej z różnego rodzaju podatków.

Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych
– Szara strefa na ogół jest bardzo trudna do policzenia. Jest metoda liczenia pustych paczek i sprawdzania, jak wiele z nich należy do szarej części gospodarki. Szacujemy, że jest to mniej więcej 17 proc. rynku w 2016 roku. Szacunki się różnią, wynoszą pomiędzy 16 a 25 proc., ale i tak bardzo konserwatywne wyliczenia wskazują na kwotę 4,8 mld zł utraconych dochodów z tytułu przeróżnych podatków – mówi Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
 
Wzrost szarej strefy to jedno z najważniejszych wyzwań, z którym musi radzić sobie polska branża tytoniowa. W najbliższych latach znaczenie tej walki może być jeszcze większe, gdyż rozwojowi nielegalnej produkcji i sprzedaży sprzyjać będą m.in. stopniowe wycofywanie z rynku papierosów mentolowych do 2020 roku, przy czym obecnie w Polsce odpowiadają za 20–30 proc. rynku, a także rosnące koszty przestrzegania przepisów przez producentów.
 
 Komisja Europejska jest w trakcie wdrażania projektu track & trace, który będzie wymagał dużego wysiłku ze strony producentów – mówi Grzegorz Poniatowski.
 
Dyrektywa ws. wyrobów tytoniowych przewiduje wprowadzenie unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia od maja przyszłego roku. Ma on umożliwić monitorowanie produktu na poziomie pojedynczej paczki w każdym państwie członkowskim i na każdym etapie produkcji, dystrybucji i sprzedaży, co pozwoli na walkę z obrotem legalnym produktem poprzez nielegalne kanały. System T&T może spowodować dla dystrybutorów zwiększenie się kosztów zatrudnienia nowych pracowników do jego obsługi i zakupu oprogramowania. KE ocenia, że dodatkowe koszty wyniosą około eurocenta na paczce papierosów.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!