| Autor: redakcja1

Światowy Dzień bez Tytoniu

Unia Europejska stara się skutecznie zniechęcić ludzi do palenia tytoniu. 31 maja, który jest powszechnie ogłoszonym Światowym Dniem bez Tytoniu, wydaje się idealną okazją aby podjąć próbę.

Światowy Dzień bez Tytoniu

Jako pierwszy znaczący krok przeciwko niezdrowemu nałogowi można uznać całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, jaki w 2004 roku wprowadziła Irlandia. Następstwem tej decyzji była seria przepisów, które przyjęły wszystkie państwa członkowskie UE. Eksperci przyznają, że zakaz palenia jest zdecydowanie najsilniejszą bronią w walce z nałogowymi palaczami.


Coraz częściej słyszy się o wzmożonej walce z tym nałogiem. Jest to skutek obranego przez ministrów zdrowia celu, jakim jest stworzenie w Unii Europejskiej „środowiska wolnego od dymu tytoniowego”. Od owego postanowienia zdecydowano się na wprowadzenie w wielu krajach surowych przepisów zakazujących palenia w miejscach publicznych, aby zapewnić niepalącym obywatelom wolność od tytoniowego dymu.


Finlandia we wrześniu ubiegłego roku podjęła w swoim kraju jeszcze bardziej drastyczne kroki. Wprowadzony został także zakaz wystawiania papierosów oraz automatów do ich sprzedawania. Nie wolno również palić w pokojach hotelowych oraz w miejscach na wolnym powietrzu. Wiele z krajów Unii Europejskiej deklaruje, że w niedalekiej przyszłości ma zamiar wprowadzić podobne ograniczenia.


Państwa, które podjęły walkę z nałogiem tytoniowym często spotykają się z aprobatą osób niepalących.


Światowy Dzień bez papierosa obchodzony jest już o 1987 roku. Ogłoszony został przez Światową Organizację Zdrowia, która chciała uświadomić ludziom szkodliwość tytoniu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!