Wyroby tytoniowe będą droższe

Senat poparł podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe, która zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2011 roku.

 

Zmiany dotyczące ustawy o podatku akcyzowym przygotował rząd. Natomiast nad jej nowelizacją pracowali senatorowie. Niestety są one konieczne, gdyż do polskiego prawa musi zostać wdrożona unijna dyrektywa. Według niej w roku 2014 akcyza ma wynieść przynajmniej 60 procent tak zwanej średniej ważonej ceny sprzedaży detalicznej, ale nie mniej niż 90 euro w przypadku 1000 sztuk.

 

Polsce udało się wynegocjować wydłużenie tego terminu do 2018 roku. Jednakże pierwsza podwyżka akcyzy o 4 procent ma być w 2011 roku. W związku z tym, według nowelizacji od przyszłego roku wysokość akcyzy na papierosy ma wynieść 158,36 zł za 1000 sztuk, czyli 31,41 procenta. Jeżeli chodzi o tytoń do palenia to będzie to 102,32 zł za każdy kilogram, więc to będzie 31,41 procenta. Natomiast w przypadku cygar i cygaretek kwota wyniesie 244,40 zł za tysiąc sztuk.

 

Wzrost cen akcyzy ma wnieść do budżety kwotę około 233 mln zł. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów przewiduje spadek sprzedaży wyrobów tytoniowych z powodu wzrostu podatku o 2,5 procenta. Poza tym według resortu takie zmiany mają na celu ochronę zdrowia obywateli. Ponadto polskie stawki należą do najniższych w całej Unii Europejskiej.

 

Co więcej, otóż znowelizowana ustawa precyzyjniej określa definicję odpadów tytoniowych, papierosów, a także cygar i cygaretek. Taki zabieg ma zapobiec powstaniu nieścisłości podczas interpretacji przepisów prawnych. Ustawa ta musi najpierw zostać podpisana przez prezydenta.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!