| Autor: redakcja1

Ożywienie popytowe zwiastuje wzrost cen ziemniaków

Ostatni tydzień kwietnia przyniósł zmianę sytuacji na krajowym rynku - zauważa Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ożywienie popytowe zwiastuje wzrost cen ziemniaków

Rynek ziemniaków w Polsce

Ziemniaki na rynkach hurtowych podrożały wprawdzie tylko o kilka groszy na kilogramie, ale z informacji płynących z rynku wynika, że uaktywnił się zauważalnie popyt. Zaktywizowali się kupcy i w dodatku stali się o wiele mniej wymagający odnośnie jakości ziemniaków.
 
Zapasy krajowych ziemniaków są małe, mimo słabej sprzedaży w ostatnich miesiącach. Podaż krajowych ziemniaków wczesnych przypuszczalnie najwcześniej rozpocznie się w trzeciej dekadzie maja. Jeżeli aktualnie ożywienie popytowe się utrzyma, to następne wzrosty są bardzo prawdopodobne. Przede wszystkim, że tendencję wzrostową wykazują również ceny ziemniaków sprowadzanych. Na rynku dominują tańsze ziemniaki gorszej jakości, co ma wpływ na perspektywę i ocenę całego rynku.
 
W ocenie Wiesława Dzwonkowskiego, słaba jakość znaczącej części krajowych ziemniaków najpewniej sprawi, że klienci będą zainteresowani głównie ziemniakami młodymi. Wielu większych klientów, zaopatrujących się w małym hurcie, już teraz nie chce nabywać polskich ziemniaków i wybierają te z importu, gdyż uważają je za lepsze jakościowo. Ceny ziemniaków z importu z zeszłorocznych zbiorów oscylują 1,00 zł/kg i jest to poziom dla takich klientów akceptowalny.
 
Poziom cen na rynkach hurtowych w ostatnim tygodniu kwietnia wyniósł 0,81 zł/kg, podczas gdy w końcu marca było to 0,71 zł/kg i 0,42 zł/kg w końcu kwietnia 2015 r. W Broniszach w tym czasie ziemniaki oferowano po 0,90-1,35 zł/kg, w Lublinie 0,80 zł/kg, w Sandomierzu 0,60-0,70 zł/kg, w Kaliszu 0,67-0,80 zł/kg, w Poznaniu 0,60-0,80 zł/kg i w Łodzi 0,67-0,87 zł/kg.
 
Na rynkach hurtowych sprowadzane ziemniaki „młode” są oferowane w cenie 2,15-3,00 zł/kg, a bulwy z ubiegłorocznych zbiorów osiągają cenę 0,85-1,10 zł/kg. Ceny ziemniaków w tzw. dużym hurcie, a więc płacone bezpośrednio producentom, w zależności od regionu i jakości ziemniaków wahają się od 0,60 do 0,80 zł/kg.
 
W tym czasie, według danych MRiRW, średni poziom cen ziemniaków na targowiskach wyniósł 0,95 zł/ kg i był o 58% większy niż w porównywalnym czasie 2015 r. Najtańsze były ziemniaki w województwie świętokrzyskim - 0,58 zł/kg i małopolskim - 0,60 zł/kg, a najdroższe w opolskim - 1,19 zł/kg, podlaskim - 1,17 zł/kg i pomorskim - 1,16 zł/kg.


Tagi:
źródło: