| Autor: mikolaj

IERiGŻ: Pomimo niskich zbiorów ceny ziemniaków dalej są stosunkowo niskie

Ceny ziemniaków w Polsce, mimo niskich zbiorów ubiegłorocznych są dalej stosunkowo niskie, a w ostatnich tygodniach notuje się nawet ich spadek. Jak zauważa Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ, wprawdzie ziemniaki są znacząco droższe niż we wcześniejszym sezonie, ale w stosunku do przeciętnej pięcioletniej obecny poziom tych cen jest większe od 2% w obrocie hurtowym do 10% na targowiskach.

IERiGŻ: Pomimo niskich zbiorów ceny ziemniaków dalej są stosunkowo niskie

Ceny ziemniaków

Poziom cen na rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu marca wyniósł 0,73 zł/kg, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,76 zł/kg, przy sporym zróżnicowaniu na poszczególnych rynkach. W Broniszach w tym czasie ziemniaki proponowano w cenie 0,90-1,35 zł/kg, w Lublinie 0,80-0,87 zł/kg, a w Sandomierzu 0,55-0,65 zł/kg. Podobnie jak przed miesiącem najmniejsze ceny hurtowe ziemniaków były w Kaliszu - 0,47-0,60 zł/kg, Poznaniu - 0,53-0,67 zł/kg i w Łodzi - 0,47-0,87 zł/kg. Na rynkach hurtowych jest coraz szersza oferta ziemniaków „młodych” z importu, przede wszystkim z Cypru w cenie 2,66-3,50 zł/kg.

Ceny ziemniaków w tzw. dużym hurcie, a więc płacone bezpośrednio producentom, wynoszą od 0,40 do 0,53 zł/ kg. Bulwy o większym kalibrażu i dobrej jakości osiągają 0,50-0,55 zł/kg.

W ocenie Dzwonkowskiego, problemem jest niska i szybko pogarszająca się jakość ziemniaków, co zmusza producentów do zbywania zapasów, a to w wyniku prowadzi do zmniejszenia się cen. Rozwój sytuacji na rynku ziemniaków w dalszej części sezonu będzie związany z przebiegiem warunków pogodowych i możliwością sadzenia ziemniaków na wczesny zbiór. Nie bez znaczenia jest też rosnący import ziemniaków z zagranicy, którego skala może być częściowo ograniczana w związku z osłabieniem złotego, który powoduje zwiększenie kosztów wwozu.


Tagi:
źródło: