| Autor: redakcja1

Eksport warzyw świeżych z Polski (VI-XII 2013 r.)

Eksport warzyw świeżych ogółem z Polski w pierwszej połowie sezonu 2013/2014 zamknął się wielkością 326 tys. ton, a więc to o 8,7% mniej wobec analogicznego okresu w roku poprzednim. Z drugiej strony był aż o 17% wyższy niż przeciętnie w latach 2009-2011 – informuje Bank BGŻ.

Eksport warzyw świeżych z Polski (VI-XII 2013 r.)
Jak wynika z danych Eurostatu, od lipca do grudnia 2013 roku największy przyrost wysyłki odnotowano w odniesieniu do pomidorów świeżych - o 8,7% do poziomu 64,3 tys. t., przy czym najbardziej, bo o 45%, czyli 33,4 tys. t zwiększyła się sprzedaż do Federacji Rosyjskiej. Analizując ostatnie 5 lat, była to najwyższa wielkość eksportu tych warzyw z Polski jeśli chodzi o ten okres. Z drugiej strony największą dynamikę spadku odnotowano w stosunku do sprzedaży ogórków oraz cebuli. Według danych, eksport cebuli, szalotki, czosnku i porów łącznie w drugiej połowie 2013 r zmalał o 37% do poziomu 41 tys. t. Wywóz ogórków z Polski był mniejszy w ujęciu rocznym o 49% do 4,5 tys. t.
 
Największy wpływ na obniżenie wielkości wysyłki miał głównie spadek podaży warzyw gruntowych na rynku krajowym. Jak wynika z danych GUS, w 2013 roku zmalały przeciętnie o 4,3%. Mimo spadku wolumenu sprzedaży zagranicznej, w tym czasie nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji cenowej, która wynikała nie tylko zmian podaży na rynku krajowym, ale również nie najlepszej sytuacji w dostępności warzyw także w innych krajach europejskich.
 
Niemniej, w przypadku Unii Europejskiej obserwowany tam spadek zbiorów gruntowych warzyw świeżych nie przełożył się w sposób istotny na zwiększenie się popytu na produkty tego sektora pochodzące z Polski. Dlatego też łączny eksport do UE-28 w skali roku zmalał o 20%, podczas gdy do państw poza unijnych wzrósł o 17%.
 
Poprawa relacji cenowych w drugiej połowie 2013 roku przełożyła się na spadek wartości eksportu tych produktów, przez co ogółem był stosunkowo mniejszy niż obniżka jego wolumenu wynosząca 1,1% do 288 mln euro.
 
Związane było to przede wszystkim z warzywami gruntowymi, w odniesieniu do których obserwowany wzrost cen był dość wyraźny, gdyż przyrost cen eksportowych cebuli w ujęciu rocznym wyniósł aż 46%. Mniejszy wzrost wpływów z eksportu, w odniesieniu do wielkości kontyngentu sprzedaży odnotowała z kolei wysyłka pomidorów świeżych, bo o 3%, choć wynikało to ze spadku ich cen. Jak wynika z danych Eurostatu średnia cena pomidorów w eksporcie z Polski przeciętnie w drugiej połowie 2013 r. o 5,3% do 0,71 euro/kg.
 


Tagi:
źródło: