Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Krajowy i unijny rynek pomidorów w 2015 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dynamika cen pomidorów spod osłon na rynku krajowym ulega szybkim zmianom. Średnio w sierpniu...

Dynamika cen pomidorów spod osłon na rynku krajowym ulega szybkim zmianom. Średnio w sierpniu br. ceny skupu tych warzyw kształtowały się na poziomie 2,01 zł/kg i były o 53% wyższe niż przed rokiem (dane monitoringu Ministerstwa Rolnictwa). Czynnikiem warunkującym poprawę w tym sektorze była w pewnym sensie stabilizacja rynku eksportowego, a także dość wysoki wpływ cen pomidorów gruntowych, spowodowany niższą ich podażą.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny pomidorów w Polsce

Według danych Ministerstwa w sierpniu cena pomidorów gruntowych średnio w kraju na rynkach hurtowych kształtowała się na poziomie 1,69 zł/kg i była o 35% wyższa niż przed rokiem. Jednak, wzrost cen pomidorów spod osłon w relacji rocznej był znaczący ze względu na niską bazę cenową w roku poprzednim związaną z załamaniem rynku tuż po wprowadzeniu embarga przez Rosję.

Jak jednak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, na początku września br. relacje cenowe pomidorów spod osłon odwróciły się. Przeciętna cena tych warzyw w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego miesiąca była o 31% niższa niż przed rokiem wynosząc 1,49 zł/kg. Taka zmiana to również kwestia ubiegłorocznej bazy. Ceny krajowych pomidorów spod osłon we wrześniu ubiegłego roku były relatywnie wysokie ze względu na opóźnienie dostaw z Hiszpanii.

Sytuacja na unijnym rynku pomidorów

W tym roku podaż ta może być wyższa, niemniej, jak wskazuje portal fresh-plaza.com, jakość pomidorów hiszpańskich z tegorocznych zbiorów jest niższa ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ograniczona jest również podaż warzyw szklarniowych z Holandii.

Z drugiej strony popyt na pomidory jest wysoki w całej Europie, co może sprzyjać jednak wzrostom cen. Agricultural Market Information Company wskazuje, że wysokie zapotrzebowanie na te warzywa notuje się w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy też krajach skandynawskich. Ceny pomidorów w Wielkiej Brytanii (Department of Environment, Food and Rural Affairs) w hurcie w pierwszej połowie września odnotowały dość wyraźne wzrosty (+54%), niemniej średnio w tym okresie były o 5% niższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Niższy eksport pomidorów z Polski

Czynnikiem negatywnym dla cen pomidorów pozostaje wciąż brak rynku rosyjskiego. Z danych Eurostatu wynika, że eksport pomidorów z Polski w sezonie 2014/2015 (pierwsze 11 miesięcy sezonu) odnotował 29 proc. spadek w relacji do sezonu poprzedniego. Łącznie kraje Unii Europejskiej zanotowały 5 proc. spadek wywozu tych produktów. Nie wiadomo jak będzie wygldać podaż na rynku krajowym. Tu jednak nie przewiduje się dość istotnych zmian. IERiGŻ-PIB w połowie bieżącego roku przewidywał, że produkcja pomidorów spod osłon ukształtuje się na podobnym do roku poprzedniego poziomie wynosząc 540 tys. t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl