| Autor: mikolaj

Krajowy i unijny rynek pomidorów w 2015 r.

Dynamika cen pomidorów spod osłon na rynku krajowym ulega szybkim zmianom. Średnio w sierpniu br. ceny skupu tych warzyw kształtowały się na poziomie 2,01 zł/kg i były o 53% wyższe niż przed rokiem (dane monitoringu Ministerstwa Rolnictwa). Czynnikiem warunkującym poprawę w tym sektorze była w pewnym sensie stabilizacja rynku eksportowego, a także dość wysoki wpływ cen pomidorów gruntowych, spowodowany niższą ich podażą.

Krajowy i unijny rynek pomidorów w 2015 r.

Ceny pomidorów w Polsce

Według danych Ministerstwa w sierpniu cena pomidorów gruntowych średnio w kraju na rynkach hurtowych kształtowała się na poziomie 1,69 zł/kg i była o 35% wyższa niż przed rokiem. Jednak, wzrost cen pomidorów spod osłon w relacji rocznej był znaczący ze względu na niską bazę cenową w roku poprzednim związaną z załamaniem rynku tuż po wprowadzeniu embarga przez Rosję.

Jak jednak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, na początku września br. relacje cenowe pomidorów spod osłon odwróciły się. Przeciętna cena tych warzyw w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego miesiąca była o 31% niższa niż przed rokiem wynosząc 1,49 zł/kg. Taka zmiana to również kwestia ubiegłorocznej bazy. Ceny krajowych pomidorów spod osłon we wrześniu ubiegłego roku były relatywnie wysokie ze względu na opóźnienie dostaw z Hiszpanii.

Sytuacja na unijnym rynku pomidorów

W tym roku podaż ta może być wyższa, niemniej, jak wskazuje portal fresh-plaza.com, jakość pomidorów hiszpańskich z tegorocznych zbiorów jest niższa ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ograniczona jest również podaż warzyw szklarniowych z Holandii.

Z drugiej strony popyt na pomidory jest wysoki w całej Europie, co może sprzyjać jednak wzrostom cen. Agricultural Market Information Company wskazuje, że wysokie zapotrzebowanie na te warzywa notuje się w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy też krajach skandynawskich. Ceny pomidorów w Wielkiej Brytanii (Department of Environment, Food and Rural Affairs) w hurcie w pierwszej połowie września odnotowały dość wyraźne wzrosty (+54%), niemniej średnio w tym okresie były o 5% niższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Niższy eksport pomidorów z Polski

Czynnikiem negatywnym dla cen pomidorów pozostaje wciąż brak rynku rosyjskiego. Z danych Eurostatu wynika, że eksport pomidorów z Polski w sezonie 2014/2015 (pierwsze 11 miesięcy sezonu) odnotował 29 proc. spadek w relacji do sezonu poprzedniego. Łącznie kraje Unii Europejskiej zanotowały 5 proc. spadek wywozu tych produktów. Nie wiadomo jak będzie wygldać podaż na rynku krajowym. Tu jednak nie przewiduje się dość istotnych zmian. IERiGŻ-PIB w połowie bieżącego roku przewidywał, że produkcja pomidorów spod osłon ukształtuje się na podobnym do roku poprzedniego poziomie wynosząc 540 tys. t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!