| Autor: redakcja1

Mniejsze zbiory warzyw gruntowych

W tym sezonie siewy warzyw do gruntu w niektórych rejonach były nieco opóźnione, a wschody nierównomierne. Deficyt wody w glebie po zimie nie sprzyjał początkowej wegetacji większości gatunków warzyw gruntowych.

Mniejsze zbiory warzyw gruntowych
Brak opadów deszczu w kwietniu, a także występujące w tym czasie wysokie temperatury powietrza pogłębiły ten stan, powodując na wielu plantacjach zahamowanie kiełkowania warzyw i konieczność dokonania powtórnych siewów.
 
Warunki wilgotnościowe poprawiły się w maju, ale z kolei chłody ograniczały wzrost roślin. W czerwcu ekstremalnie wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów przyczyniły się do zahamowania przyrostu masy biologicznej warzyw. Sytuację poprawiły dopiero opady deszczu jakie wystąpiły w pierwszej dekadzie lipca. W związku z tym, plony szczególnie dla wczesnych odmian warzyw będą mniejsze, a plony odmian późniejszych będą uzależnione od dalszego przebiegu warunków pogodowych. Na plantacjach nawadnianych plonowanie może być podobne do zeszłorocznego.
 
Na obecnym etapie całkowitą produkcję warzyw gruntowych, tj. zarówno wczesnych i późnych, ocenia się na 3,8 mln t, a więc na poziomie o 9% mniejszym w odniesieniu do roku minionego, jednak o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, przewiduje się spadek produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w porównaniu do poprzedniego sezonu. Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na 0,8 mln t, a kalafiorów na 200 tys. t. Produkcję cebuli prognozuje się na 520 tys. t. Zbiory marchwi oceniono na 670 tys. t, a produkcja buraków została oszacowana na 265 tys. ton. Zbiory pomidorów prognozuje się w wysokości 230 tys. t, a ogórków – 220 tys. ton. Całkowitą produkcję pozostałych gatunków warzyw ocenia się na 840 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!