| Autor: redakcja1

Mniejszy obszar upraw ziemniaków

Jak wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu obszar uprawy ziemniaków ogółem w UE-28 w 2018 r. wynosi 1,74 mln ha, a więc to o 1,1% poniżej poziomu z roku ubiegłego.

Mniejszy obszar upraw ziemniaków
W krajach UE-5, tj. Niemcy, Belgia, Francja, Holandia i Wielka Brytania, areał ich uprawy wyniósł 841 tys. ha i był niższy w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,2%. Czynnikiem stabilizującym powierzchnię uprawy ziemniaków w tych krajach, jest systematycznie zwiększające się zapotrzebowanie na ziemniaki z przeznaczeniem do przetwórstwa spożywczego na frytki i chipsy, stymulowane wysoką dynamiką produkcji i eksportu przetworów ziemniaczanych. Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej areał uprawianych ziemniaków zwiększył się jedynie w Rumunii i na Słowacji.
 
Warunki agrometeorologiczne w trakcie wegetacji w 2018 r. były wyjątkowo niesprzyjające, jak susza i bardzo wysokie temperatury w okresie wzrostu bulw i akumulacji plonu, zarówno w Europie Zachodniej, jak i Środkowo-Wschodniej. W wyniku czego plony we Francji, Belgii i Holandii zmalały o 10-12%, a w Niemczech aż o 25%.
 
Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej kilkunastoprocentowa obniżka plonów miała miejsce w Polsce, Litwie, Łotwie i na Słowacji. Z kolei w Rumunii, która jest istotnym kontrahentem dla polskich eksporterów ziemniaków, plony zwiększyły się w porównaniu z 2017 r. o 5% do 191 dt/ha.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!