| Autor: redakcja1

Niższe ceny pomidorów i ogórków

Ceny pomidorów spod osłon w czerwcu 2015 roku były tańsze niż przed rokiem. Przeciętnie w pierwszych trzech tygodniach miesiąca cena skupu tych warzyw wynosiła 2,85 zł/kg i była o 17 proc. niższa niż przed rokiem (dane IERiGŻ-PIB, Ministerstwo Rolnictwa). Na bardzo niskim poziomie kształtują się ceny ogórków spod osłon – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Niższe ceny pomidorów i ogórków

Ceny pomidorów i ogórków

W analogicznym okresie ceny ogórków spod osłon zmalały średnio o 27 proc. do 1,18 zł/kg. Dynamika zniżki cen tych warzyw przyspieszyła w czerwcu. W ostatnich czterech tygodniach (25.05-23.06) przeciętna cena skupu tych warzyw zmniejszyła się aż o 66 proc. do 0,78 zł/kg.
 

Przyczyną spadku cen - zarówno pomidorów jak i ogórków szklarniowych - jest ich niższa sprzedaż na rynki zewnętrzne, spowodowana wprowadzonym przed rokiem rosyjskim embargiem. Jak wynika z danych Eurostatu, w trzech pierwszych kwartałach sezonu 2014/2015 wywóz pomidorów z Polski obniżył się o 25 proc. do 52 tys. t, a ogórków szklarniowych o 19 proc. do 5,4 tys. t.
 

O ile skutki embarga, ze względu na niską podaż w krajach Unii, były mniej odczuwalne dla producentów w roku poprzednim, to w tym roku mogą być one bardziej zauważalne. Historycznie wysyłka pomidorów i ogórków do Rosji na większą skalę zaczynała się w czerwcu. Poza tym presję na spadek cen stwarza większa produkcja w krajach zachodnich, przede wszystkim jeżeli chodzi o ogórki. Dotyczy to krajów Beneluksu, jak też Hiszpanii (za freshplaza.com).
 

Jak zauważają analitycy Banku BGŻ na polskim rynku aktualnie dostępne są w głównie ogórki i pomidory pochodzące z krajowej produkcji, niemniej presja na obniżkę cen ze strony rynków zagranicznych nadal jest duża.


 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!