| Autor: redakcja1

Ocena warunków wegetacyjnych warzyw gruntowych

W 2021 roku sezon wegetacyjny w uprawie warzyw gruntowych rozpoczął się z opóźnieniem, które w niektórych regionach kraju wynosiło nawet trzy tygodnie w odniesieniu do średniej wieloletniej.

Ocena warunków wegetacyjnych warzyw gruntowych
Warunki pogodowe na początku okresu wegetacji nie sprzyjały wzrostowi roślin, a występujące często opady deszczu utrudniały terminowe prowadzenie prac polowych. W efekcie czego na wielu plantacjach dochodziło do rozwoju chorób grzybowych, zwiększała się również presja ze strony szkodników. W kolejnych tygodniach na przeważającym obszarze kraju sytuacja poprawiała się, a rozwój roślin wyraźnie przyspieszył.

Wysokie temperatury powietrza pod koniec czerwca i w lipcu przyczyniły się do przesuszania gleby. W sierpniu nastąpiło znaczne ochłodzenie i wzrost ilości opadów deszczu. W niektórych rejonach kraju występowały gradobicia i deszcze nawalne, które prowadziły do lokalnych podtopień plantacji. Duża ilość wilgoci sprzyjająco wpływała na wzrost masy warzyw korzeniowych, tj. marchwi, pietruszki, buraków i selerów, natomiast gatunki ciepłolubne, czyli pomidory, papryka i ogórki gruntowe nie miały w tym czasie optymalnych warunków do rozwoju.

Częste opady uniemożliwiały dosuszenie zebranej cebuli, co negatywnie wpłynęło na jej jakość. W uprawie kalafiorów i brokułów problemem była silna presja ze strony szkodników uszkadzających plon handlowy. Z kolei znaczące dobowe wahania temperatur w sierpniu skutkowały pękaniem główek kapusty.


Tagi:
źródło: