| Autor: redakcja11

Plantacjom pomidorów gruntowych zagraża alternarioza pomidora

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o sposobie walki ze alternariozą pomidora oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji.

Plantacjom pomidorów gruntowych zagraża alternarioza pomidora

Alternarioza pomidora
 

Zagrożenie alternariozą wzrasta w przypadku wysokiej temperatury powietrza oraz dużej jego wilgotności. 


Jeżeli zatem na plantacjach pomidorów  wystąpią pierwsze objawy chorobowe w postaci suchych, ciemnobrunatnych plamek, czasem ograniczonych żółtawą obwódką, albo gdy porażenie obejmuje 1% powierzchni blaszek liściowych lub owoców pomidora.  Wtedy zaleca się wykonanie zabiegów ochronnych. Jednakże w przypadku wykonywania kolejnych zabiegów należy stosować rotację preparatów należących do różnych grup chemicznych.


W celu ograniczenia źródła choroby należy używać do wysiewu tylko nasion zaprawianych. Porażone alternariozą owoce pomidora nie nadają się do konsumpcji ani przetwórstwa z powodu wytwarzania mikotoksyn przez sprawcę choroby.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez alternariozę pomidora w tym roku znajdują się w województwie: wielkopolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, a także w małopolskim.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!