| Autor: redakcja1

Plony i ceny ziemniaków w UE

Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej plony ziemniaków przeciętnie w Unii Europejskiej (UE-28) w 2013 roku w porównaniu do 2012 roku mają wzrosnąć o 4,1% i wynieść 30,6 t/ha. Sytuacja ma być jednak dosyć zróżnicowana w poszczególnych krajach Wspólnoty – informuje Bank BGŻ.

Plony i ceny ziemniaków w UE
Silny spadek plonowania nastąpi w państwach będących liderami na rynku pod względem produkcji jak w Niemczech, Polsce i Holandii, które w 2012 roku razem odpowiadały za blisko połowę zebranych ziemniaków w UE-27 (Dane FAOStat). Obniżki plonów w tych krajach mają wynieść odpowiednio 6,9%, 7,1% i 3,2%, co przełoży się na zmniejszenie zbiorów tych warzyw ogółem.
 
NEPG (North-Western European Potato Growers) pod koniec września 2013 roku oceniało, że w Niemczech spadek produkcji sięgnąć może 14%, a w Holandii 3,5%. Poza tym zniżkę w obrębie zbiorów ziemniaków w przeliczeniu na 1 ha uprawy w 2013 roku odnotują takie państwa jak Portugalia, Włochy czy też Litwa.

W przypadku Polski dane GUS wskazują nie tylko na spadek plonowania, gdzie plon wynieść ma 214 dt/ha, ale także na mniejszą powierzchnię nasadzeń. Krajowa produkcja ziemniaków w 2013 roku w rezultacie prawdopodobnie wyniesie jedynie 5,7 mln ton, co oznaczałoby rekordowo niskie zbiory.

Czytaj: Zbiory ziemniaków na poziomie 5,7 mln ton. W 2013 r. o 36,5% mniej ziemniaków niż rok temu


Niemniej jednak, analizując rynek europejski, zwiększyć się mają plony ziemniaków w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania oraz Belgia. Przy znacznej skali wzrostów, jak w Wielkiej Brytanii aż o 18,4%, prawdopodobnie zrekompensuje to spadek produkcji w Holandii oraz Niemczech i przełoży się na 1,4% wzrost zbiorów łącznie w tych pięciu krajach (NEPG).

Sytuacja po stronie podażowej ma istotny wpływ na kształtowanie się cen ziemniaków na unijnych rynkach. W Polsce w wyniku spadku zbiorów, ceny tych warzyw w drugiej połowie 2013 r. osiągnęły poziom zdecydowanie większy niż przed rokiem. Przeciętnie w skupie do konsumpcji bezpośredniej w pierwszej połowie października 2013 roku kształtowały się w granicach 0,83 zł/kg, a więc były o 250% wyższe niż w październiku w roku poprzednim.

Wzrost cen krajowych ziemniaków mimo znaczącej roli Polski pod kątem produkcji, przy lokalnym charakterze rynku, nie przekłada się na ceny w pozostałych krajach Unii. Jak wynika z danych Potato Council, ceny ziemniaków na rynkach zachodnioeuropejskich w 2013 roku wykazywały odwrotną tendencję i zmalały w odniesieniu do tych w roku poprzednim. W Wielkiej Brytanii ceny w połowie października wynosiły 134 funty za tonę, czyli o ok. 30% mniej niż przed rokiem. Natomiast w Niemczech w analogicznym okresie zanotowano niemal 10% spadki, we Francji blisko 25%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!