Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pomidor – lider wśród warzyw na świecie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według FAOSTAT, najchętniej konsumowanymi warzywami na świecie są pomidory. Dotyczy to...

Według FAOSTAT, najchętniej konsumowanymi warzywami na świecie są pomidory. Dotyczy to zarówno warzywa w postaci świeżej jak i przetworzonej – poinformowała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja pomidorów na świecie

Największym producentem pomidorów na świecie są Chiny, z ubiegłoroczną produkcją warzyw do konsumpcji na poziomie 46,89 mln ton oraz 3,23 mln ton przemysłowych. Drugie miejsce pod tym względem zajmują Indie z wynikiem 17,37 mln ton pomidorów konsumpcyjnych i 130,0 tys. ton przemysłowych. Wśród czołowych wytwórców znajduje się także unijna „28” z produkcją odpowiednio 1,3 mln ton konsumpcyjnych warzyw i aż 11,94 mln ton tych kierowanych do przetwórstwa oraz Turcja 9,6 mln ton to pomidory konsumpcyjne i 1,75 mln ton przemysłowe.
 

Dominuje uprawa pomidorów pod osłonami

Większość pomidorów uprawiana jest pod osłonami, a krajami dominującymi właśnie w takiej produkcji są na przykład Hiszpania, Włochy, Holandia, Francja czy Belgia. W przypadku zbiorów pomidorów przemysłowych w produkcji światowej dominują Stany Zjednoczone, Włochy oraz Chiny.
 
Głównym importerem tych warzyw są Stany Zjednoczone. Z kolei na drugim miejscu plasuje się Rosja będąca największym światowym importerem owoców i warzyw razem.

Spożycie pomidorów

Największe ilości świeżych pomidorów spożywane są przez mieszkańców Ameryki Północnej, co oznacza około 40 kg/osobę, a średnia konsumpcja wszystkich warzyw ogółem na jednego mieszkańca szacowana jest na tym terenie na około 120 kg rocznie.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2
2014-08-13 11:22:12, napisał: minister_kopek

A polska gdzie jest? ile w kraju mamy produkcji?Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

  − Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl