| Autor: redakcja1

Prognozy produkcji pomidorów

Hiszpania jest głównym eksporterem pomidorów na rynku europejskim. Estremadura wraz z Andaluzją są głównymi regionami produkcji pomidorów w tym kraju. Jak wynika z informacji The Association of Cooperatives of Extremadura (Acopaex) w poprzednim sezonie, ze względu na intensywne burze w rejonie Estremadura około, 1000 ha upraw pomidorów zostało zniszczonych, czego konsekwencją było zmniejszenie produkcji o około 10%, w stosunku do poprzedniego sezonu.

Prognozy produkcji pomidorów
W związku z tym w Polsce mogliśmy obserwować wyraźne ożywienie w eksporcie pomidorów w pierwszych siedmiu miesiącach 2016 roku, szczególnie na Białoruś, do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Wzrost eksportu w miesiącach letnich wspierał ceny skupu pomidorów na krajowym rynku w 2016 r. Co ciekawe w lipcu i sierpniu średnie ceny pomidorów szklarniowych w skupie wzrosły, podczas gdy w ostatnich trzech latach ze względu na wysoką podaż pomidorów gruntowych, ceny zazwyczaj spadały. Według danych IERiGŻ średnie ceny pomidorów szklarniowych w lipcu wynosiły 2,39 PLN/kg i były o 16% wyższe w relacji rocznej, natomiast w sierpniu za kilogram pomidorów przeciętnie płacono 2,45 PLN, czyli aż o 22% więcej niż w sierpniu 2015 r.


Z kolei w okresie od stycznia do października 2016 roku z Polski wyeksportowano ponad 90 tys. t pomidorów, czyli nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zdaniem Magdaleny Kowalewskiej, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, nadal głównym odbiorcą pomidorów z Polski pozostała Białoruś, gdzie trafiło 27 tys. t tych warzyw, czyli o 14% więcej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku. Zwiększył się również, o 20% eksport do Wielkiej Brytanii i ukształtował się na poziomie blisko 10 tys. t.

 


Jak podał portal Foodnews na podstawie wstępnych szacunków World Processing Tomato Council (WPTC) w bieżącym sezonie zarówno plantatorzy pomidorów z regionu Estremadura, jak i Andaluzji oczekują wyższych zbiorów niż przed rokiem i związanych z tym niższych cen skupu, co może oznaczać większą konkurencję ze strony Hiszpanii na rynku unijnym. Należy mieć jednak świadomość, że nadal są to bardzo wczesne prognozy, a pogoda w Hiszpanii już na początku br. nie sprzyjała zabiegom agrotechnicznym, w związku z tym nadal możliwe są różne scenariusze.
 


Tagi:
źródło: