| Autor: redakcja1

Psianka podłużna (Solanum melongena)

Psianka podłużna znana jest bardziej pod innymi nazwami jak bakłażan czy oberżyna. Często można spotkać jeszcze nazwy gruszka miłosna, jajko krzewiaste czy bakman. Roślina ta należy do rodziny psiankowatych a pochodzi z Afryki, Arabii i Indii. Bardzo znana i ceniona w kuchni bałkańskiej, arabskiej, indyjskiej i śródziemnomorskiej.

Psianka podłużna (Solanum melongena)
Bakłażan jest roślina ciepłolubną w Polsce w naszym klimacie uprawiany jest pod osłonami (szklarnie, tunele foliowe), amatorsko w gruncie.
 
Zbiór oberżyny przeprowadza się, gdy owoce osiągną fazę dojrzałości konsumpcyjnej. Bakłażan to jeszcze mało rozpowszechnione warzywo w kuchni polskiej. Posiada zarówno walory smakowe jak i odżywcze. Zawiera spore ilości soli mineralnych, zwłaszcza fosforu, wapnia, żelaza, sodu i cynku oraz witamin C, B6, A, E, K tiaminy, niacyny, kwasu foliowego i ryboflawiny.
 
Bakłażan posiada właściwości detoksykacyjne, wspomaga prawidłową przemianę materii, obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzięki obecności nasuniny spowalnia proces rozwoju komórek nowotworowych.
 
Przyrządzając bakłażana musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach nie wolno spożywać tego warzywa w stanie surowym, gdyż zawiera solaninę. Musimy go poddać obróbce termicznej (pieczenie, smażenie, grillowanie). Młodych, świeżych owoców nie obieramy ze skórki, starsze, większe egzemplarze cienko obieramy. Bakłażan kusi nie tylko ciekawym kolorem skórki, ale także orginalnym smakiem. Odpowiednie przyprawy jak oregano, pieprz podkreślą walory smakowe tego warzywa.
 
O tej porze roku na Rynku Hurtowym w Broniszach dostępne są bakłażany pochodzące z krajowej produkcji, od polskich rolników. Za kilogram bakłażana zapłacimy od 3,50 do 4,50.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!